Lojistik Köy projesi ile 5 bin 400 kişiye istihdam

Lojistik Köy projesi ile 5 bin 400 kişiye istihdam
Türkiye’nin ilk Lojistik Köy olma özelliğini taşıyan projenin bilgilendirme toplantısı Diyarbakır’da gerçekleştirildi. Çok sayıda iş insanının...

Türkiye’nin ilk Lojistik Köy olma özelliğini taşıyan projenin bilgilendirme toplantısı Diyarbakır’da gerçekleştirildi. Çok sayıda iş insanının katıldığı toplantıda konuşan İl Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Lojistik Köy projesinin Diyarbakır’ın bölgedeki merkezi rolünü artacağını vurguladı. Güzeloğlu, 229 hektarlık alana kurulacak olan Lojistik Köy'ün ilk etapta 5 bin 400 kişinin istihdam edileceğine de dikkat çekti

Remziye ÇELİK

Diyarbakır’da Lojistik Köy bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Bir otelin toplantı salonunda gerçekleşen Lojistik Köy bilgilendirme toplantısına Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, lojistik firmalarının yöneticileri ve temsilcileri katıldı.  Toplantıda konuşan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Lojistik Köy’ün Diyarbakır bir alanın ayrıldığını planlandığını ifade etti. Toplantıda konuşan Vali Güzeloğlu, Lojistik Köy projesinin Diyarbakır’ın bölgedeki merkezi rolünün artacağını söyledi;

“Diyarbakır Lojistik Köyünün amacı Diyarbakır’ın bölgesel merkez rolünü güçlendirmek, Diyarbakır’ı yurt içine ve yurtdışına yönelik ticari operasyonların merkezi konumuna getirmek, lojistik altyapısını güçlendirerek hem bölgeyi yatırımlar açısından daha avantajlı bir konuma yükseltmek hem de bölgedeki işletmelerin lojistik maliyetlerini düşürerek rekabet güçlerini artırmaktır.”

“Diyarbakır, “lojistik sektörünün” vazgeçilemez kavşağıdır”

Vali Güzeloğlu, Diyarbakır’ın hem kültür olarak hem de konum olarak bölgenin lojistik sektörünün merkezi olması gerektiğini söyledi. Güzeloğlu; “Diyarbakır ili geçmişten beri bölgenin en önemli kültür ve ticaret merkezi olagelmiştir. Diyarbakır ili, sanayisi, ticareti, bölgesinin ekonomik merkezi olması ile demiryolu bağlantısı da olan büyük ölçekli bir lojistik merkeze sahip olması gereken illerimizin başında gelmektedir. Şehir ayrıca “lojistik sektörünün” vazgeçilemez kavşaklarından biridir” dedi.

“Lojistik Köy için 229 hektar alan”

Lojistik Köyünün kurulması için Diyarbakır’ın Gözalan Mahallesi’ndeki 229 hektar bir alanın belirlendiğini belirten Güzeloğlu; “Diyarbakır Lojistik Köyünün kurulması ile ilgili çalışmalara Diyarbakır Valiliği’nin koordinasyonunda devam edilmektedir. Bunun için Diyarbakır-Elazığ Karayolunun batısında bulunan Gözalan Mahallesi’nde, yaklaşık 229 hektar büyüklüğündeki alan belirlenmiştir” diye konuştu.

“Amaç, Diyarbakır’ın bölgesel merkez rolünü güçlendirmek”

Diyarbakır’da kurulacak Lojistik Köyün kentin yararına olacağını söyleyen Güzeloğlu, bu sayede şehrin bölgedeki rolünün güçleneceğine vurgu yaptı. Güzeloğlu;“Diyarbakır Lojistik Köyünün amacı Diyarbakır’ın bölgesel merkez rolünü güçlendirmek, Diyarbakır’ı yurt içine ve yurtdışına yönelik ticari operasyonların merkezi konumuna getirmek, lojistik altyapısını güçlendirerek hem bölgeyi yatırımlar açısından daha avantajlı bir konuma yükseltmek hem de bölgedeki işletmelerin lojistik maliyetlerini düşürerek rekabet güçlerini artırmaktır” diye ifade etti.

“5.400 kişiye istihdam”

Türkiye’nin ilk Lojistik Köy’ü olma projesi özelliğini taşıdığını ve 5.400 kişiye istihdam edileceğini ifade etti. Vali Güzeloğlu; “Lojistik köyün konumu demiryolu ve karayolu gibi iki farklı ulaşımı kesiştirmesi yönüyle avantajlı bir bölgededir.  Lojistik köy ile bölgede operasyonlara başlamak isteyen firmalara modern altyapılı lojistik depolama imkanları sağlanacaktır. Diyarbakır Lojistik Köyü, ithal edilen ürünlerin ve hammaddelerin, ihraç edilen ürünlerin, iç piyasaya gönderilecek her türlü malzemenin depolama, kara taşıması ve demiryolu taşımasının kolayca yapılabileceği, hizmet kalitesinin artacağı, maliyetlerin düşürüleceği bir merkez olacaktır. 2.500 m2 büyüklüğünde 23 adet küçük depo, 5.000 m2 büyüklüğünde 11 adet orta depo, 10.000 m2 büyüklüğünde 24 adet büyük depo olmak üzere toplam 58 adet deponun yer alacağı Lojistik köyde ilk etapta yaklaşık 5.400 kişinin istihdam edilmesi beklenmektedir. Gelinen aşamada Diyarbakır Lojistik Köyünün hayata geçeceği alan belirlenmiş ve imar planı çalışmaları tamamlanmıştır. Eş zamanlı olarak Lojistik Köyün sürdürülebilirliğini temin edecek olan fizibilite ve yönetim planı çalışmaları ve ayrıca altyapı projelerinin hazırlanması çalışmalarına devam edilmektedir. Diyerek Bugün Diyarbakır Lojistik Köyü projesinden yer talep eden ulusal ölçekteki lojistik firma temsilcilerimizi kentimizde ağırlamaktayız. Misafirlerimizle beraber hem Diyarbakır Lojistik Köyü yerinin ziyaret edilmesi hem de projenin ayrıntılı tanıtımını yapmak amacıyla bir aradayız. Bu toplantıdaki görüş ve önerilerden sonra çalışmalarımızı hızlandırıp Türkiye’nin ilk Lojistik köyünü ilimize kazandırmayı amaçlamaktayız” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.