VİDEO HABER: "Diyarbakır kadim bir geçmişin adıdır"

VİDEO HABER: "Diyarbakır kadim bir geçmişin adıdır"
Güneydoğu Bölgesel Kariyer Fuarı'nın açılışında konuşan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, "Diyarbakır, kadim bir geçmişin, 10 bin yıllık...

Güneydoğu Bölgesel Kariyer Fuarı'nın açılışında konuşan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, "Diyarbakır, kadim bir geçmişin, 10 bin yıllık bir medeniyet birikiminin adıdır." dedi.

Tarık OTHAN

DİYARBAKIR YENİGÜN - Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) ev sahipliğinde düzenlenen ‘Güneydoğu Bölgesel Kariyer Fuarı’ DÜ Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle açıldı.

Diyarbakır DÜ'nün ev sahipliğinde bu yıl ilki düzenlenen öğrencilerin mezuniyetleri sonrası iş hayatlarına katkılar sağlamak ve onlara yeni ufuklar açabilmek amacıyla organize edilen Güneydoğu Bölgesel Kariyer Fuarı görkemli bir açılışla başladı.

DÜ Kongre Merkezi'nde düzenlenen organizasyonun açılış törenine Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Emniyet Müdürü Tacettin Aslan'ın yanı sıra bölge üniversitelerin rektörleri, firma temsilcileri ile çok sayıda konuk katıldı.

'Yetenek Her Yerde'

'Yetenek Her Yerde' sloganıyla öğrencilerin kariyer planlamalarında yanlarında bulunmak ve onlara yardımcı olmak maksadıyla organize edilen Güneydoğu Bölgesel Kariyer Fuarı'nın açılış programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül'ün açılış konuşmasıyla başladı.

Fuarın amacının, öğrencilerle sektörleri ve firmaları bir araya getirmek olduğunu dile getiren DÜ Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, bu fuarda, üniversite öğrencileri, mezunları ve ortaöğretim öğrencileri sektörlerle, firmalarla ve kamu kurumlarıyla bir araya gelerek tanışacak, görüşecek ve kendi hayatlarında bir kariyer basamağı olarak bu fuarı gerçekleştirebileceklerini aktararak bu fuarda öğrencilerin staj yapma imkanı arayabileceğini ve iş olanaklarına kavuşabileceklerini söyledi.

Büyük geleceğe hazırlanmak

Ardından katılımcılara hitaben bir konuşma yapan Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, açılan bütün üniversitelerin, sağlanan bütün imkân ve yapılan bütün etkinliklerin büyük geleceğe hazırlanmak ve geleceği kazanmak olduğunu belirtti.

Güzeloğlu, "Her birinizin bir değer olduğunuzu biliyoruz. Sahip olduğunuz birikimlerinizin artık tüketen değil üreten, kullanan değil yazan, teknolojiyi ithal eden değil ihraç eden bir geleceğin hazırlayıcısı olacağınıza inanıyoruz. Kendinizi güven temelinde iyi bir eğitimle, her birimizin hem ülkemize hem dünyaya katacağı çok büyük kazanımlar olacağını da hissediyoruz. Kendinizi güven temelinde iyi bir eğitimle, her birinizin hem ülkemize hem dünyaya katacağı çok büyük kazanımlar olacağını da hissediyoruz." dedi.

Diyarbakır’ın seçilmesinin tesadüfi olmadığını belirten Güzeloğlu, "Diyarbakır, kadim bir geçmişin, 10 bin yıllık bir medeniyet birikiminin, her alanda şüphesiz belirleyici bir kent kimliğinin adıdır.  Şüphesiz kent ekonomilerini konuşmamız gerektiği gibi bölgesel ölçekte bu işbirliklerini de konuşmamız gerekiyor. Her biriniz ve her birimiz bu geleceğe inandığımız ve çalıştığımız zaman göreceksiniz ki gelecek hepimiz adına çok güzel şeyler getirecek. Ben dışarıda çok büyük bir heyecanı ve buluştuğunuz zaman her biriniz için bir ufuk açacağını, açtıkları stantlar ile sizleri bu geleceğe hazırlayacak katılımcı bütün kurumları tebrik ediyorum. Kamu kurumlarından özel kurumlarımıza, iş adamlarımızdan organize sanayi bölge yönetimlerimize katkı veren bütün paydaşlarımıza ülkem ve gençlerimiz adına teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Vali Güzeloğlu’nun konuşmasının ardından Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Sayın Salim Atay’da katılımcılara hitaben bir konuşma gerçekleştirdi.

Konuşmaların ardından Vali Güzeloğlu ve beraberindekiler fuar merkezinde açılan stantları gezerek görevlilerden bilgi aldı.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri stantları gezerek, öğrenciler ve firma temsilcileriyle görüştü.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.