Diyarbakır Barosu: Oynayın çocuklar, dünya sizinle güzel

Diyarbakır Barosu: Oynayın çocuklar, dünya sizinle güzel
Bingöl’de çekilen ve futbol oynayan kız çocuklarını rencide eden video haber sosyal medyada çok konuşuldu. Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi konuyla...

Bingöl’de çekilen ve futbol oynayan kız çocuklarını rencide eden video haber sosyal medyada çok konuşuldu. Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi konuyla ilgili açıklama yaparak videodaki kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacağını duyurdu.

DİYARBAKIR YENİGÜN - Oyunun çocukların temel hakları arasında olduğu belirtilen açıklamada, video haberde çocukların örselendiği ifade edildi. Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nin açıklaması şöyle: “Bingöl’de futbol oynayan kız çocukları hakkında yapılan açıklamalara karşı cevabımızdır. Öncelikle kız çocuklarının hedef alındığı videoyu, çocukları örseleyeceğini düşündüğümüzden paylaşmamayı tercih ettiğimizi ve videodaki kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı belirtmek istiyoruz. Türkiye’nin de taraf olduğu Ayrım gözetmeksizin her çocuğun hakkını savunmaya devam edeceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz. Oynayın çocuklar, dünya sizinle güzel!” ’ne göre taraf devletler sözleşmede belirtilen hakları her çocuğa ırk, din, dil, cinsiyet, etnik-sosyal köken vb. hiçbir ayrım gözetmeksizin tanır ve taahhüt ederler. Bunun yanı sıra ‘oyun’ çocukların en temel ihtiyaçlarından biri olup ‘oyun hakkı’ ise Çocuk Hakları Sözleşmesi’yle koruma altına alınan temel haklardandır. Anlaşılacağı üzere devlet tarafından yapılan sözleşme kapsamındaki tüm faaliyetlere çocukların ayrım gözetmeksizin katılımı esastır. Daha açık bir ifade ile Sözleşmede koruma altına alınan haklardan, kız çocuğu da erkek çocuğu da ayrım gözetilmeksizin yararlanacaktır. Bu durum bahsi geçen videodaki futbol müsabakası için de geçerlidir. Kız çocuklarını hedef alan, örseleyen ve haklarını engelleyen söz konusu açıklamaların bu denli rahat bir biçimde yapılması kabul edilemez. Ayrım gözetmeksizin her çocuğun hakkını savunmaya devam edeceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz. Oynayın çocuklar, dünya sizinle güzel!” (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.