‘Zenginimiz bedel verir askerimiz fakirdendir’

Yeni askerlik sistemi dün Meclis'e sunuldu ve teklifin bayramdan önce yasalaşması bekleniyor.

Konu ile ilgili ilk açıklamayı Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan Şubat ayında yapmıştı. Önceki gün Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da konu hakkında açıklamalarda bulunmuştu.

Akar’ın ardından AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, teklife ilişkin ayrıntıları açıkladı:

Hazırlanan kanun teklifinin yasalaşmasıyla 1111 Sayılı Askerlik Kanunu ile 1076 Sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu kaldırılacak.

Yeni sistemde askerlik 6 aya düşürülecek. Bu süreyi dolduranlar kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren terhis olma imkanına kavuşabilecekler. Eğer devam etmek isterse 6 ay daha asgari ücretle alacak şekilde devam edebilecek.

Bunun sebebini Bakan Akar şöyle açıklamıştı: Bunu yapmamız lazım çünkü 6 aya indirdiğimiz zaman kadrolarımız boşalacak. Öyle olmaması için varsayımımız buradaki erlerimizin en az yarısının, üçte birinin kalması esasına dayalı. Onların kalabilmesi için harçlık adı altında maaş veriyoruz ayrıca hizmet borçlanması, muhtaç asker ailelerine yardım, deniz ve şehir içi toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanma, müzelerin ücretsiz ziyareti gibi imkanlar sağlanacak. Askerlik bittikten sonra da TSK’ya personel temininde öncelik kazanacaklar ve TOKİ’de önceliğe hak kazanacaklar. 6 aylık askerliği er olarak yaptıktan sonra 6 ay daha maaşlı askerlik yapanlara bu sürenin sonunda yeniden ‘Kalmak ister misiniz’ diye soruyoruz.

Meslek yüksek okulunu bitirenler de yedek astsubay olarak görev yapabilecekler. Görevlerinin sonunda yine kendilerinin talebi ve uygun kadro oluşması durumunda devam edebilecekler.

Gelelim bedelli askerlik konusuna

Bedelli askerlik bugünkü rakamlarla 31 bin lira gibi bir paraya denk geliyor. Bu para peşin ödenecek ve bedelli kalıcı hale getirilecek. Yaş sınırı kalkıyor. 20 yaşını dolduran her erkek vatandaşı bedelli askerlik yapabilecek. Erteleme yaşlarını geçirmemek kaydıyla herkes başvurusunu yapabilir. Yoklama kaçağı olanlar ve bakaya kalanlar bedelliden yararlanamayacaklar.

Geçen yıl çıkarılan bedelli uygulamasında 15 bin TL ödeniyor olması sebebiyle başvurular rekor kırmıştı. Daha ziyade seçmen talepleri, bütçeye ek kaynak sağlama gibi kısa vadeli konjonktürel düşünceler karar vericileri etkilemiş ve böyle bir rakam ortaya çıkmıştı.

Ancak 31 bin Lira herkesin ödeyebileceği bir rakam değil ve bu rakam yıllara göre değişecek.

Bunun sebebini de Bakan Akar şu sözlerle açıklamıştı: Bedelli askerlik konusunda, 40 bin gösterge asteğmen maaşına tekabül ediyor, asteğmen maaşı da bugün itibarıyla aşağı yukarı 5 bin küsür lira. Dolayısıyla 6 aylık asteğmen maaşından bahsediyoruz. Bedelli 30 bin lira, dövizle askerlik ise bunun avro karşılığı olacak. Bedelli askerlik bedeli 30 bin lira olarak sabit kalmayacak. 40 bin gösterge diyoruz, asteğmenin maaşı her yıla göre değişiyor.

(…)

Görünen o ki dillere pelesenk olan ‘Zenginimiz bedel verir askerimiz fakirdendir’ anonim şarkısı zaman mekan farkı gözetmeksizin devam edecek.

Bir farkla kalmak isteyenlere maaş bağlanacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Arşivi