Seçimden akılda kalanlar-3

Bir güne, bir yazıya sığmayan seçimde akılda kalanlardan biri de bağımsızlardı. İlk iki yazıda iki ayrı zaferi kadın genelinde ele almıştık. İki kadının da ortak özelliği bağımsız oluşlarıydı.

Bir bağımsız zaferi de uzaklardan Kırıkkale’den geldi.

Kırklareli'de, 2004'teki yerel seçimde CHP'den belediye başkanı seçilen Mehmet Siyam Kesimoğlu, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri için partisince aday gösterilmedi. Bunun üzerine 12 Şubat 2019'da CHP'den istifa eden Kesimoğlu, bağımsız belediye başkanı adayı oldu.

Siyam Kesimoğlu, aynı zamanda Türkiye'nin iller bazında tek bağımsız belediye başkan adayıydı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu Kesimoğlu, Turizm Bakanlığı Bakan Müşavirliği, özel sektörde genel koordinatörlük, Mülkiyeliler Birliği Genel Başkanlığı, Mülkiyeliler Birliği Vakfı Başkanlığı, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Vakfı 2'nci Başkanlığı, Kırklareli Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanlığı görevlerini üstlenmiş ve 22'nci dönemde Kırklareli milletvekili seçilmiş bir isim.

Kesimoğlu, CHP ve MHP’nin favori gösterildiği ilde bir büyük başarıya imza atan isim oldu. 17 bin 176 oy yüzde 37.48 oy oranıyla rakiplerini geçmesini bildi.

Partiler, zaman zaman bu gibi yanlışlar yapabiliyor.

Bu konuda hafızamı zorladığımda aklıma ilk Urfa’dan Fakıbaba geliyor.

Diyarbakır’da Seydaoğlu ilk sırada

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı için de bağımsız adaylar vardı. Bunlardan en tanınanı Sebgetullah Seydaoğlu’ydu. Seydaoğlu toplamda 6 bin 265 oy alarak yüzde 0,80 orana ulaşmış.

Seydaoğlu’nu bin 703 oy ve binde 22 oranla Daylan Karadaş, bin 173 oy ve binde 15 ile Sait Aydoğmuş, 586 oy ve binde 8 ile Hamdusena Acun, 370 oy ve binde 5 ile Hasan Sancar izlemiş.

Şırnak, Muş ve Ağrı’da ilginç durum

Seçimlerde en ilgi çekici sonuç bölge adına Şırnak, Muş ve Ağrı’da yaşandı.

Şırnak’ta Ak Parti adayı Mehmet Yarka 19 bin 718 oy ve yüzde 61,7 oranla Belediye Başkanı seçildi. HDP adayı Hişar Osal ise 11 bin 194 oy ve yüzde 35’le ikinci sırada yer aldı. Ancak Şırnak İl Genel Meclis Sonuçlarında ise durum yüzde 57’e yüzde 31 HDP’nin lehine olması düşündürücü.

Muşta’da benzer tablo ortaya çıktı. Ak Parti adayı Feyat Asya oyların 15 bin 919’unu alarak Sırrı Sakık’ın bir puan önünde ipi göğüsledi. Oranlar yüzde 34,76’ya 33,59 ve yaklaşık 1 puan fark var ortada. Muş İl Genel Meclis Sonuçlarında tıpkı Şırnak gibi bir tablo yine HDP lehine yüzde 44’e yüzde 35 oldu.

Ağrı’da Savcı Sayan ile seçim iddialı giren Ak Parti yüzde 55’e yüzde 37 yani 18 puanlık farkla kazandı. Ancak İl Genel Meclis Sonuçlarında yüzde 45’e 37 HDP lehine bir sonuç ortaya çıkması oldukça düşündürücü.

HDP’nin bunu sorgulaması lazım…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Arşivi