Öteki Gündem

Sona ermeyen seçim gündemin içinde boğuluyoruz adeta.

Bugün sizinle biz bu gündemle boğuşurken, dünyada neler yaşanıyor ona bakalım isterseniz.

İlk haberimiz Sur’da tarihi Dört Ayaklı Minare'nin önünde 28 Kasım 2015 tarihinde yaptığı basın açıklamasının ardından başından aldığı mermi ile yaşamını yitiren Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ile ilgili.

Elçi adına İngiltere'nin başkenti Londra'da ‘Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı’ açılmıştı. Londra’daki Vakfın ardından Diyarbakır’da da benzer bir vakıf kuruldu. Vakfın Başkanlığını Türkan Elçi yapacak ve açılışı da 13 Nisan Cumartesi günü gerçekleştirilecek.

İkinci haberimiz baharın gelişinin müjdecilerinden leyleklerle ilgili.

Bilindiği gibi Türkiye’nin önemli leylek kolonilerinden biri Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde bulunuyor. Daha önce şubat ortalarında gelen leylekler muhtemelen bu sene soğuk ve yağışların etkisinden dolayı Mart başından itibaren görülmeye başlandı.

Dicle Vadisi'ndeki yüksek gerilim hatlarında yuvaları bulunan leylekler, çiftleşme döneminin ardından kuluçkaya yattı. Dicle Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kılıç, kar yağışıyla birlikte yavru sayısında bu yıl artış beklediklerini söyledi.

Ekonomik kriz artık insanları alternatif kazanç arayışlarına itiyor. Eskiden bir ailede babaya bağlı gelişen ekonomi artık kadınların da katkılarıyla dengelenmeye çalışıyor.

Kadınlar, artık ailenin ekonomik lidreliğine oynayacak bir gelişmenin içinde yeralıyor.

Bunlardan biri de Diyarbakır’da yaşayan 49 yaşındaki Zahide Altunterin…

Oklava, hamur tahtası ve 5 kilogram un alarak gözleme dükkanı açan Altunterin, Sur olayları sonrası ilçede küçük bir dükkan açtı. Çocukken kurduğu hayalin peşinden koşup gözlemeci dükkanı açan Altunterin, Sur’un gözlemeci ablası oldu. Sur olaylarından sonra açtığı iş yerinin ilk günden beri hep tercih edildiğini belirten Altunterin, şimdilerde ise siparişlere yetişemez duruma geldi.

Yıllarca eve kapatılan kadınların artık hayatın bir çok alanında yer alması sevindirici.

Son haberimiz de Yeni Zelanda’dan…

Ülkede Brenton Tarrant’ın 50 kişinin hayatını yitirdiği, 39 kişinin de yaralandığı saldırıların ardından Başbakanı Jacinda Ardern, “Yeni Zelanda’daki tüm askeri tarz yarı otomatik silahları ve saldırı tüfeklerini yasakladığımızı ilan ediyoruz” demişti.

Christchurch saldırılarından sonra Yeni Zelanda’da yarı otomatik silah ve saldırı tüfeklerini yasaklayan yasa tasarısı bire karşı 119 oyla parlamentodan geçti.

Darısı tüm ülkelerin başına…

YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.