Öteki gündem

Siyaset aslında bir yerde de bizim görmek istemediklerimizin üzerinden işliyor da biz fark etmiyoruz.

Bizi öyle bir işliyor ki, aslında ana damarı insan olan birçok şeyi geri plana itiyoruz.

İşte bu mantıkla geri planda kalan bir gündemi bugün ele almak istiyorum.

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı ocak döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 259 bin kişi artarak 4 milyon 668 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise geçen yılın aynı dönemine göre 3,9 puanlık artışla yüzde 14,7'ye yükseldi. Tarım dışı işsizlik 4,1, genç işsizlik ise 6,8 puan arttı.

Hesap bu ancak alandaki gerçeklik sanki daha fazlasını işaret ediyor.

Yeni Ekonomik Programı geçen hafta açıklandı. 2019 yılı için 80.6 milyar lira bütçe açığı bekleniyor.

Merkezi yönetim bütçesi mart ayında 24.5 milyar lira açık verirken, ilk üç ayda 36.2 milyar lira açık kaydedildi. 2018 yılının tamamında bütçe 72.6 milyar lira açık vermişti. 2019 yılı bütçe açığı hedefi ise 80.6 milyar lira.

Bunun sebebi seçimlerin sıklığı olmasın?

Halkın seçimlere ve sonrasında yaşananlara kilitlendiği bir dönemde sanki ekonomik sıkıntılar geri planda kaldı gibi. Bir an önce iyileştirici adımlar atılması ve bunlar yapılırken vatandaşlara yüklenilmemesi gibi bir beklenti hayal mi sizce?

Geçen hafta Fenerbahçe-Galatasaray derbisi çok konuşuldu.

Dualar edilmiş, kurbanlar kesilmiş…

Bunlardan biri de Diyarbakır’da yaşandı.

19 yıldır Fenerbahçe'nin sahasında galip gelemeyen Galatasaray için kolları sıvayan Diyarbakırlı taraftar Mehmet Sıdık Kutay ve 8 yaşındaki oğlu Ömer Murat Kutay, takımlarının galip gelmesi için dualar eşliğinde koç kesmiş. Galatasaray’ın Fenerbahçe’yi yenip şampiyon olmasını dileyen baba ve oğlu, kestikleri koçu Kur’an kursu öğrencilerine bağışlamış…

Kocaeli'deki Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi'nde, "Tuki" isimli 97 yaşındaki kaplumbağaya Galatasaray-Fenerbahçe derbisi sonucu tahmin ettirildi. Galatasaray ve Fenerbahçe armalarının bulunduğu kutulara yönelmeyen "Tuki", bakıcısının kabuğuna sopayla dürtmesinin ardından kutulara yöneldi. Tuki'nin derbi tahmini ise beraberlik oldu.

Ne diyelim, Allah akıl fikir versin…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Arşivi