Mim Yavuz Binbay

Mim Yavuz Binbay

Kamu Görevi – Reddi Miras ve çocuklarının ebeveyn suçlarındaki sorumluluğu - 3

Kürkçü’nün dedesi Kadri Ahmet Kürkçü, Koçgiri’de özel görev alıp, Kürtleri katlettiği yani “ırkçı” katliamlardaki üstün başarısından dolayı binbaşı rütbesiyle ve milletvekillikleriyle ödüllendirilmiş bir İttihat ve Terakki zihniyetini devam ettiren Dersim Tertelesi suçlusudur… Kürkçünün bu konuda REDDİ MİRAS’ta bulunduğunu duymadım. Tam tersine yukarıdaki açıklaması bu mirasa sahip çıktığının tasdikidir!  Bu anekdotların devamı olabilecek Kızıldere olayı ise orta yerde duruyor.

Birinci basımı Nisan 2010’da yapılan TBMM meclis albümünün, ilk cildi 1920-2010 yılları arasında görev almış vekillerin biyografilerini içeriyor. Özellikle meclisin birinci döneminde, Şeyh Said’le birlikte hareket ettikleri için asılan Kürt liderleri gibi, Kürt katliamlarında görev almış vekiller de çokça yer kaplıyor…

Hasan Cemal, İttihat ve Terakki partisinin en önemli şahsiyetlerinden olan Cemal Paşanın torunudur. Hasan Cemal, anneanne tarafından Gürcü, dedesi Kabardey Çerkeslerinden, büyükbabası Cemal Paşa Midilli doğumlu, babaannesi ise Serezlidir.

Cemal paşa 1916'da imparatorluğun Ortadoğu'daki topraklarındaki Dördüncü Ordu'nun başına getirildi. Askeri harekâtlarında başarısızdı. Şam'da Arap milliyetçilerine karşı son derece sert tedbirler aldı ve İstanbul'a başkaldıran 32 Arap entelektüelini idam ettirdi. Paşa, bu yüzden Arap tarihine de geçecek ve En büyük düşman ilan edildi. Arap kabilelerine uyguladıkları ise insanlık suçları kapsamındadır. Savaştan sonra bu suçlarının hesabını vermeden İttihat ve Terakki'nin öteki liderleriyle beraber Türkiye'den ayrılıp Almanya'ya yerleşti.

Son kitabında 1915 olaylarından bahseden Hasan Cemal'in unuttuğu veya unutturmak istediği bir konu var: M. Kemal, 1927'de Ermeniler'in bıraktığı ve devletin el koyduğu bazı gayrimenkulleri hükümet kararnamesi ile Hasan Cemal’in ailesine vermişti.

Hasan Cemal’in dedesi namı diğer katliamcı Cemal paşanın Ermeni ve Araplara karşı işlediği insanlık suçlardan dolayı REDDİ MİRAS’ta bulunduğunu duymadım.

Arap, Ermeni, Süryani, Keldani, Yezidi Katliamlarının faili Hamidiye alayları paşası Milli İbrahim paşanın ve yaveri Hüseyin kanco’nun varisleri… 1914 Dersim ve Erzincan katliamlarını yapan Cemşit Paşa! Alevi erkeklerini öldürüp, kadınlarına da her türlü zulmü reva gören zalim Cemşit Paşa’nın varisleri ve bu gün aymazlıkla gündeme oturan diğerlerinin varisleri REDDİ MİRAS’ta bulunmadıkça, adabınca özür dileyip ve özür dilemenin yükümlülüklerinin gereğini yerine getirmedikçe ebeveynlerinin işledikleri suçlara ortaktırlar. Birilerinin çıkıp onları aymazca aklamaya çalışmasıyla aklanamazlar.

Toplumumuz bu tür olaylarda hukukun ve demokrasinin sınırları çerçevesinde toplumsal tepki vermedikçe hem bu tür suçlar işlenmeye hem de bu tür aymazlıklar devam edecektir. (SON)

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mim Yavuz Binbay Arşivi