M. Bedri Baran yazdı: Felaketin üzerine felaket; Deprem

Deprem tek başına bir doğal afet değil. Bunu unutmadan, bunu özümseyerek olay bakmak çok önemli.

Deprem bize şunu gözümüzün içine sokak soka öğretti: Gerek yerel ve gerekse merkezi yönetimlerin kendi kişisel çıkar ve ikballeri için gözünü yumarak tevekkül Allah diyerek felaketin üzerine felaketin üzerine felaketler eklenmesine izin verilmemeli…

Açalım meseleyi.

Deprem bir doğal gerçeklik. İster Allah’tan gelen, isterse doğadan gelen nasıl anlarsanız anlayın tedbir sizden takdir Allah’tan anlayışı olmalı.

Tevekkül ayrı bir şey…

Tamimiyle inançsal anlamda bir teslim olmayı gerçekleştiriyor olsanız bile önce kendinizi yetiştirmeniz, eğitmeniz lazım.

Deprem amenna Alah’tan gelen bir işaret, bir mesaj.

Ancak sizin ona göre tedbirler almamanız anlamına gelmez bu.

Tedbirin gereği her neyse onu harfiyen yerine getirmeniz tevekkülün bir parçası.

Bizde ise durum farklı sadece kupkuru bir teslimiyetle bazı gerçeklerini üstünü örtmeye hizmete, hataları göz ardı etmemize meyilli bir algı yaratma çabası.

Başlayalım isterseniz.

İster rant eksenli, ister toplumsal bir ihtiyaç olarak en başından müteahhitliği bir meslek olarak kurumsallaştırmaya açmak zorundayız.

Mesleğin gerek teknik, gerekse ahlaki bir çerçeveye kavuşturulması lazım. Her parası olanın girip ranttan yüksek gelirler elde etmeye çalıştığı bir meslek olmaktan ziyade bir anlayışla güçlü bir mekanizmayla denetlenmeye açık olmalı.

Müteahhitliği denetleyebilen yerelden merkezi sisteme kadar gerek bağımsız gerek kurumsal bir mekanizmanın geliştirilmesi lazım. Bu mekanizmanın ahlaki, vicdani bir anlayış ve sorumluluğu öne alan bir yaklaşımı esas alması ilk koşul olmalı.

Gözünü para bürümüş müteahhitler ve sorumsuz yerel ve merkezi yöneticilerin göz yumduğu rantsal çıkarsal ilişkiler 6 Şubat 2023 Maraş merkezli depremlerde ölümlerin artmasına neden olduğu gerçeğini yaşadık.

Bir musibetin bin nasihate evla (keşke olmazsa) bir felaketten üzerinden bir yıl geçmesine rağmen bir şey öğrenmediğimizi maalesef bir kez daha gördük ve görmeye devam ediyoruz…

Son olarak çok ağır insani ve ekonomik faturalarına rağmen Türkiye’nin bu depremden tam anlamıyla bir ders çıkarmadığına şahit oluyoruz.

Bir kez daha ölenlere rahmet, kalanlara sabır diliyoruz.

Deprem bizden geri getirilmesi çok zor olan manevi ve maddi birçok şey aldı. Şu an gerekli olan tek şey büyük felaketten ders çıkarmak. En büyük kazancımız da bu sanırım…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
M. Bedri Baran Arşivi