Aziz Gülmüş yazdı: Yok abi; var bu işte bir iş

.. /Günlerimin büyük bir bölümü yazmakla geçiyor. Bilgisayarım "F" Klavye on parmak şakır şakır klavyeye bakmadan yazıyorum. Ortalama bir yazarın on günde yazdığını ben bir günde yazıyorum. Yeter ki moralim yerinde olsun, sağlık sorunlarım olmasın..

Bugün yine zevkle bilgisayar başına geçtim. Daha önce yaptığım röportajları yazıya dökeceğim. Allah kahretsin yine arıza çıkardı. Açamadım. Öfkeden neredeyse kıracaktım.

Kağıdı kalemi alıp bu kez ses cihazına kaydettiğim söyleşileri not defterime yazayım dedim. O da ne? cihaz bozulmuş.. Neredeyse kıracaktım.

Bari Kahveye gidip okey oynayayım da stres atayım dedim. Oturduk okey oynamaya başladık. Elimi dizdim, sarı on ikiye okey dönüyorum. Yedi sekiz el döndüm sarı onikiyi bulamayınca koltuğumun altı bitti. Öfkeden bütün pulları tek tek kontrol ettim sarı oniki yok Mavi ve siyah 12'den üçer tane var. Taş eksik olunca kahveci sarı oniki yerine birer tane siyah ve mavisini koymuş. Renklerinin üzerine sarı boya sürmüş ancak çok fazla oynanınca boyaları çıkmış. Fıtırmamak elde değildi. Nerdeyse okey taşlarını kıracaktım.

Velhasıl bu gün çok öfkelendim ama hiç bir şeyi de kıramadım. Siz siz olun hiç bir şeyi ve hiç kimseyi kırmayın. Üç günlük dünya, kırdığımızla kalıyoruz. Bir anlık öfke işte.

***

Kendi toprağının ikliminde üşüyüp, başka coğrafyalara savrulan bu insanları özlüyorum. Benden alınmış parçalarıma ulaşacak, kendim olacağım. İşte böyle yavaş yavaş tamamlanacak bedenim. Bir duygu, bir acı renkler ülkesi bu. İsimlerini bilmediğim her bir insan, her bir eşya bu toprakların bir parçası. Yüreğimi bir sıcaklık sarıyor… artık daha az yalnızım… ama kendini salacak kadar da rahat değil ruhum..

Dönüşünü seyretmeye hazırlanıyorum.. daha çok sindirebilmek için bu acı rengi.. size gitme diyebilecek bir kara sevda tadında ilişkimiz olsaydı keşke.. keşke, zamanımız kısa da olsa sevebilmeyi öğretebilseydik birbirimize…

***

Biz kürdler, her ay'a, her mevsime ve hergüne gerçek anlamlarını veriyoruz.

Örneğin Mayıs'a Gûlan diyoruz. Gül zamanı veya gül ayı.

Türkçede Mayıs: Hayvan b..u. İşte farkımız bu, yani biz ekolojik bir milletiz.. Ah keşke kendimize de gerçek bir anlam verebilsek. Xalê İsmet

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Aziz Gülmüş Arşivi