Aziz Gülmüş yazdı: Lahmacun (1)

.. /Bir gün öncesi çok kızdırmıştım onu. Çay bahçesine gitmek için para istemiştim, "Yok" demiş, ardından da, "Eşşek kadar olmuşsun hala Okul okuyorsun, senin yaşında olanların iki-üç çocuğu var bênamus!" diye fırça atmıştı anam..

Asıl onu öfkelendiren başka bir mevzuydu. Evimize köyden misafir gelen ve ilk defa gördüğüm amcamın kızı ile başgöz etme teklifine karşı çıktığım içindi.. Parasızlıktan ar damarım çatladığı için de önceki günkü tartışmayı umursamayan bir yüzsüzlükle üstelik para istemiştim ondan.. İşte bu krizden kurtulmak için, "Yahu ben seni kırar mıyım? sen ne dersen o" diyerek yalakalık yapmış ve yüz lira koparmıştım.

Amcamın kızı bizim evde misafir kaldığı sürede, yoğurduğu hamur, yıkadığı bulaşık ve yatakları düzgün serdiği için anam hayran kalmış ona.. Tabii diğer gelinlerde bu meziyetleri görememiş garibim. Bu yüzden onu çok sevmiş ve diğer gelinlere, "Siz de kadın mısınız? gözünüz kadın görsün! ancak akşama kadar süslenip durursunuz! " diyerek onlara gıcık bile vermiş.

Benim yüz lira için yaptığım yalakalıktan sonra babama, "Tamamdır, konuştum bizimki yola geldi, kız köye döndükten sonra gidip isteyelim" demiş.

Bi rgün okuldan eve geldiğimde anne ve babamın köye gittiklerini söylediler. Umursamadım, herzamanki rutinleriydi. Arada bir sıkıldıklarında giderlerdi zaten.. Bense o yaşıma kadar köyü görmemiş, oradaki akrabaları hiç tanımamıştım.

Birkaç gün sonra köyden dönmüşlerdi. Annem yanıma yaklaşıp gülerek parmağıma bir yüzük takmıştı. Bu nedir? diye soramadan, Kürdçe kılamlar söyleyip alkışları ile tempo tutarak, "Zava zava zava/Mala Xewedê ava" ardından avazı çıktığınca, "Tililiiiiiii!!!!!" diye zılgıt çekmişti.

Feleğim şaşmıştı. Konuşamıyordum, donup kalmıştım. Bütün hayatımı yüz liraya satmıştım adeta… Devam Edecek

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Aziz Gülmüş Arşivi