Diyarbakır Yenigün

Tedavüldeki şiddet

Tedavüldeki şiddet
tarik othan
tarik othan( bilgi@diyarbakiryenigun.com )
29 Ekim 2019 - 11:10

Tarık OTHAN

yenigun_gazete@hotmail.com

Dizilerdeki şiddet artık o kadar içselleştirilmiş bir hal aldı ki kimse söz dahi etmiyor.

Dizilerde, cinayet, işkence, tehdit, kadına şiddet, zorlama, genel şiddet, tehdit ve ölüm söylemi, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine kadar ne ararsan var.

Bu konuda düzenli rapor hazırlayan tek parti CHP.

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, eylül ayında dizilerin şiddet karnesini gösteren bir rapor açıkladı. Taşcıer, 8 diziye raporlarında yer verdiklerini söyleyerek, “İzlenen dizilerde toplamda ve tespit edilebildiği kadarıyla, farklı sahnelerde yaşanan çatışmalar ve infazlarda en az 35 kişinin öldüğü görüldü. Tespitimize göre 8 dizide tam 64 kez buzlama ve ses kesme uygulanmış ve bu her dizide var. 10 sahnede alkol, 18 sahnede kan buzlanırken, 36 sahnede küfür ve argo ifadelerde ses kesme uygulanmış” ifadelerini kullanıyordu.

Bahsedilen diziler,  ATV’de  Bir Zamanlar Çukurova, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Hercai, Sen Anlat Karadeniz, Star TV’de ise Kardeş Çocukları, Kuzgun ve Çukur…

Televizyon ekranlarındaki şiddete dikkat çeken CHP’li Taşcıer, “Düzenli televizyon izleyen biri, nasıl insan öldürülür en ince ayrıntısına kadar görüyor. Topluma ulaşan bu şiddet görseline bir çare bulunması gerektiği ortadadır” diyor.

Tüm iktidar aletlerini elinde bulunduran hükümetten bu konuda ciddi bir yaptırım yok maalesef.

Ancak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘Çukur’ ve ‘Sıfır Bir – Bir Zamanlar Adana’da’ isimli dizilerin çocukları zehirlediğini söylemesi en azından bu dizilerle ilgili yaptırımlar konusunda beni umutlandırdı.

Bakan, “Lanet bir dizi var” diyerek Show TV’de yayınlanan ‘Çukur’ dizisinden bahsetti. “Onun kadar olamıyorsak yazıklar olsun bize. Hakikaten lanet” diyen Soylu, ‘Sıfır Bir’ dizisine de sözü getirerek şunları diyordu: “İkisinin etki alanı kadar etki alanı oluşturamıyorsak yandık. Çocuklarımızı zehirliyor bu iki dizi. İnsanımızı kendi kültüründen uzaklaştırıyor. Ben de hayretle bakıyorum, ‘Bu üniversite hocaları ne işe yarıyor? Bu işle ilgili kültür adamları ne yapıyorlar? Özellikle bu dizilerle alakalı ne ortaya koyuyorlar?’ diye… Bizim çocuklara öğretmemiz gereken, bambaşka bir şeyken, çocuklarımızı birileri zehirliyor ve buna maalesef bakıyoruz.”

Evet, umutlandım. En azından zararın neresinden dönersek kardır.

Umarım en yakın zamanda, başta gençlerimiz olmak üzere tüm toplumu  kökten tedavülden kaldırılır şiddet dolu bu diziler.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım