Diyarbakır Yenigün

Sınırları aşan tehlike: Korona virüs

Sınırları aşan tehlike: Korona virüs
sirvan oktay gorer
sirvan oktay gorer( sirvanoktay.35@gmail.com )
21 Mart 2020 - 0:10

Gündem korona virüs ve yayılma hızı dünya çapında Çin’deki vakaları geçmiş durumda.

Çin’in Wuhan kentinde Aralık 2019’da ilk kez görülen virüs, aradan geçen üç ayda 156 ülkede görüldü.

Dünya genelinde toplamda virüs bulaşan insan sayısı 169 bin 444’e ulaşırken, bunların 77 bin 674’ü tedavi edildi, 85 bin 261’i ise halen virüs taşıyıcısı.

Türkiye’de ise corona virüsü taşıyan hasta sayısıının dün itibarıyla Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre 18 olması ve virüs nedeniyle hayatını kaybeden hasta olmaması olumlu ancak bu olmayacağı anlamına gelmiyor.

Türkiye’de aşamalı olarak uygulamaya sokulan soğukkanlı genel tedbirler iyi.

Okulların tatil edilmesi, AVM ve eğlence merkezleriyle ilgili kısıtlamalar ve diğer tüm tedbirler ki bu genişleyecek gibi gözüküyor virüsün yayılma hızını önlemeye yönelik akılcı tedbirler.

Art arda ortaya çıkan vakaların ölümle sonuçlanma hızı geçen günlerden daha azalmasını umut etmekten ve en önemlisi genel hijyen ve korunma uyarılarını uygulamaktan başka bir şey gelmiyor elimizden.

Tedbirlerle beraber şehir içi, şehirlerarası ve uluslararası yolcu taşımacılığındaki sert düşüşün olması, maske takanların sayısının artması hükümetler kadar halkın ciddi yaklaşımının da göstergesi.

Milyonlara ulaşmasından endişe edilen virüsün yayılma hızının önüne geçilmesi için akılcı tedbirler bunlar ve mutlak suretle de uygulanması lazım.

Dün 16 Mart itibarıyla 7 bine yaklaşan ölümlü vakanın dışında 170 bin vakanın tespiti bu tedbirleri zorunlu kılıyor.

Kötü bir dönemden geçiyoruz.

Daha kötüsü ne zamana kadar süreceğiyle ilgili bir öngörü de şekillenmiş değil.

Britanya’da basına sızan sağlık bakanlığı raporuna göre ‘corona’ salgını 2021 baharına kadar sürecek ve 8 milyon kişi hastaneye yatırılacak.

Bununla beraber İran, İsrail ve Belçika’dan virüse karşı aşı geliştirilmesine yönelik çalışmalarla ilgili umutlu açıklamalar sevindirici.

Ancak genel tablo, bir süre böyle yaşamaya alışmamız gerektiğini ortaya koyuyor.

Ve bu alışma hali de tüketimdeki arz-talep tercihlerini de sanırım olumlu yönde değiştirecek.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım