Yûsif Bedîrxan yazdı: Muktedirlerin tarihi – I

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli adına Kırklar Dağı’nın surlara bakan yamaçlarında 210 dönümlük araziye bir hatıra ormanının kurulmasıyla ilgili bir tartışma sürüyor.

Olayı anlamak adına en baştan alalım.

Söz konusu alan, Büyükşehir Belediyesi tarafından Kırklar Dağı’na inşa edilen apartmanların yıkımından sonra geçtiğimiz ay ağaçlandırmış ve ‘Fetih Ormanı’ adını verilmiş.

Kırklar Dağı’nda “Devlet Bahçeli Hatıra Ormanı” projesini duyuran Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Doğan Hatun oldu.

Hatun, “Diyarbakır sahipliği” ile ilgili tartışmaya karşılık Vali ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyımı Münir Karaloğlu’na cevap verirken, orman projesinden söz etti.

Karaloğlu, bu tartışmaya katılmadı.

Daha sonra söz konusu yerin MHP Diyarbakır İl Başkanlığı’nın öncülüğünde yapıldığı belirtildi ve MHP Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp, konuyla ilgili açıklama yaptı. Kayaalp, ‘Devlet Bahçeli Hatıra Ormanı’ alanının çevresine tel örgü çekildiğini ve fidan ekimine başlandığını, çoğu meyve verecek 10 bin fidan dikileceğini söyledi.

Arazinin tapusunun Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait olduğunu belirten Kayaalp, “Herhangi bir devlet kurumundan katkı almadık. Her bir fidana da şehit düşen güvenlik görevlilerimizin adını vereceğiz. Bilerek bazıları işi politik alana çekiyor ama tamamen insani bir şey ve tamamen Diyarbakır’a hizmet maksatlı bir çalışma, Devlet Bahçeli de Türkiye’ye mal olmuş önemli bir isim. Orman yapılmasına karşı çıkanlar ‘PKK ile Kürtleri eşitleyenler ve şehri karıştırmak isteyenler’ olduğunu iddia etti, ”Biz MHP olarak Kürtlere değil PKK’ya karşıyız. Devlet Bey’in de Kürtlerle ilgili olumsuz hiçbir açıklaması olmadı’ dedi.

Bir süre askıda kalan tartışmaya HDP ve Diyarbakır’daki bazı sivil toplum kuruluşları tepki gösterdi ve kısaca “kabul etmiyoruz” dediler.

Tartışma Ankara’ya kadar uzandı!

Partisinin Meclis Grup Toplantısı’nda konyu gündeme getiren HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar “Bahçeli adına Diyarbakır’da hatıra ormanı yapacağız’ demek Kürt halkına hakarettir. Bu artık gerçekten Diyarbakır halkına, Diyarbakır halkının kültürüne, kimliğine, onuruna saldırılarda pervasızlığın son örneğidir. Devlet Bahçeli, Diyarbakır halkına ne verdi? Her gün Kürt halkına hakaret eden, Kürt halkının siyasi temsilcileri olan bizleri, onların meşru iradesini Türkiye halklarının meşru iradesi ile birleştiren HDP’yi her gün hedef gösteren, halklar arası düşmanlığı körükleyen söylem ve politikadan başka ne yapıyor? Diyarbakır’a onun adıyla bir hatıra ormanı hangi gerekçeyle kuruluyor?’ dedi.

Buraya kadar olayın güncel olan geçmişini anlatmaya çalıştım.

Adettendir, biz de soralım; Peki, şimdi ne olacak?

Devam Edecek; Melek/Melik Ahmet Paşa’ya itiraz

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yûsif Bedîrxan yazdı: Muktedirlerin tarihi – I

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Diyarbakır Yenigün Gazetesi - Son Dakika Diyarbakır Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin