Diyarbakır Yenigün

Kent Hafızası II

Kent Hafızası II
ufuk cimen
ufuk cimen( diyarbakiryenigun@gmail.com )
01 Şubat 2020 - 0:05

Diyarbakır Süper Amatör Futbol Ligi’nde lider durumda yer alan Diyarbakırspor, geride kalan 14 maçta rakip fileleri 43 kez havalandırırken kalesinde sadece 14 gol görerek önemli bir başarıya imza attı. Sezonu şampiyonlukla noktalaması halinde son üç sezonda peş peşe üst lige çıkarak 1975-76 sezonundaki başarısını geride bırakacak

***

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ve Diyarbakır Ticaret Borsası, uçak sefer sayılarının düşürülmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. “Sayın Cumhurbaşkanımıza Çağrımızdır” başlıklı çağrıda, THY tarafından uçuş emniyeti ve yolcu güvenliğinin temini amacıyla 24 adet Boeing 737 MAX tipi uçağın 13 Mart 2019 tarihi itibarıyla uçuşlarının durdurulduğu, bu kararın alınmasının ardından gerek yurtiçi gerekse de yurtdışı uçak seferlerinde kısıtlamaya gidildiği, birçok ilin günlük sefer sayılarının düşürüldüğü hatırlatıldı. Açıklamada, ancak iç hatlarda uçuşların yeniden planlanırken orantısız bir düzenlemeyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki illerin sefer sayıları diğer Anadolu illerine göre çok daha fazla düşürüldüğüne dikkati çekildi.

***

Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleşen “İl İstihdam Kurulu” toplantısında konuşan İl Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, dağınık şekilde üretim yapan esnafı temelini atacakları 2 milyon 500 bin metrekarelik Küçük Sanayi Sitesi’ne taşıyacaklarını söyledi. Güzeloğlu, bu alanda bulunan işletmelerin 5 bin kişiye istihdam sağlayacağını da vurguladı.

***

Gerek Vali ve Belediye Başkanı Güzeloğlu’nun gerekse DİSKİ Genel Müdürü Dr. Ahmet Naci Helvacı’nın birçok platformda yalanladığı ve billboardlarla halkın bilgilendirildi su zammı ile ilgili tartışmalar bitmiyor.

Son olarak Diyarbakır Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü tarafından 1 Ocak’tan itibaren suya yapıldığı iddia edilen yüzde 35 ila yüzde 330’luk zammın iptali için dava açtı.

***

Sokak hayvanlarıyla ilgili hassasiyetler gittikçe artıyor. Bununla ilgili iki güzel haberi paylaşalım.

İlki Diyarbakır’da Aktif Yaşam Merkezinde eğitim gören downsendromlu çocuklardan. Öğretmenleri eşliğinde getirdikleri atık plastikleri sokak hayvanları ve kuşlar için hem yuva yapan downsendromlu çocuklar,  hem tyuva yaparken hem de çevreyi plastik atıklardan temizleme adına bir koltuğa iki karpuz dedirttiler.

Diğer bir haber de Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası Bilim ve Teknoloji (DTSO) Koleji Mobilya İç Tasarım öğrencilerinden. Soğuk havalarda sokak hayvanlarının üşümemesi için kuş pimi, kedi ve köpek kulübesi üreten öğrenciler, “Üretim bizden korumak sizden” dedi.

***

Yoksulluğun, çaresizliğin fotoğrafı bir haber.

Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Taş Köprü (Gorderne) köyünde Bağlar ilçesine göç etmek zorunda bırakılan Kılıç ailesi, bir gelirleri olmadığı için komşularının yardımıyla yemek ihtiyaçlarını gideriyor. Tek gözlü evde yaşayan anne Layıka Kılıç, un alacak paraları olmadığı için 8 gün boyunca evde makarna yediklerini söyledi.

Bu haberin ardından onlarca yardımseverden ve Bağlar Belediyesi’nden yardım geldi.

Yardımlar güzel bir dayanışma örneği ancak balık vermek yetmiyor!

***

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 22 Ocak’ta Diyarbakır Değerlendirme Toplantısı’na katıldıktan sonra açıklamalar yaptı. Kurum, 100 bin sosyal konut projesi kapsamında Diyarbakır’da 2 bin konut, şehir içinde kalan sanayi siteleri için yeni rezerv alanı oluşturulacağını, Bağlar’da kentsel dönüşüm, Melikahmet’te cadde düzenlemesinin sil baştan yapılacağını açıkladı. Bitti

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım