Diyarbakır Yenigün

Kent Hafızası II

Kent Hafızası II
ufuk cimen
ufuk cimen( diyarbakiryenigun@gmail.com )
24 Aralık 2019 - 0:15

Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesi Körhat Mahallesi Klavuz Caddesi üzerinde 18 yaşındaki bir genç, otomobilinin sağ tarafında ağzından pompalı tüfekle vurularak öldürülmüş halde bulundu. Olayı şüpheli bulan polis ekipleri, 3 şüpheli şahsı ifadelerine başvurmak üzere polis merkezine götürdü.

Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığınca suç şüphelisi ve firari durumda olan şahısların yakalanmasına yönelik başlatılan çalışmalarda, 2012 yılından beri adam öldürme suçundan aranan bir kişi Ergani ilçesi Alitaş Mahallesi’ndeki evine geldiği bilgisi üzerine yakalandı.

Kamu ve özel sektör arasında koordinasyonu sağlayarak Ar-Ge ve yenilik çalışmalarına yön verilmesine katkı sunmak amacıyla İl Yenilik Platformu’nun kuruldu.

Her ne kadar haram olduğu yönünde telkinler yapılsa da şans oyunlarındaki rağbetin önüne geçilemiyor.

Şans oyunları içinde yer alan Sayısal Loto’nun bin 278’inci çekilişinde 6 bilen 1 kişi, 1 milyon 173 bin 680 liranın sahibi oldu. Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, çekilişte 5 bilen 89 kişi 5 bin 275’er lira, 4 bilen 4 bin 836 kişi 73’er lira ve 3 bilen 83 bin 970 kişi ise 11 lira 15’er kuruş ikramiye kazandı. Büyük ikramiyenin isabet ettiği kuponun ise Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki bir bayiden yatırıldığı ortaya çıktı.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin, istihbarı bilgilerle PKK mensuplarına yönelik gerçekleştirdiği çalışmaların ardından çok sayıda adrese eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi. Operasyonda 22 kişi gözaltına alınırken; yapılan aramalarda 271 kilo 475 gram patlayıcı, 8 adet el bombası 12 adet el yapımı roket, 7 adet tüfek ile çok sayıda fişek, elektrikli kapsül, uzaktan kumanda, verici devre, akımölçer, pusula, silah dürbün, örgütsel doküman ve talimat ile yaşamsal malzemeler ele geçirildi. Önceki günlerde yapılan operasyonlarda farklı noktalarda yapılan kazı ve aramalarda 100 kilogram plastik patlayıcı ve çok sayıda uzun namlulu silah ve mühimmatın ele geçirilmiş ve bunun Sur ilçesinde yapılan operasyonlardan sonra bölgede ele geçirilen en büyük miktardaki mühimmat olarak kayıtlara geçmesi önemli.

Diyarbakır’da geçen haftanın (16-22 Aralık) en önemli gündem maddesi Surlarda sökülen taşlardı. UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alan tarihi Diyarbakır Surlara ait taşların yerinden sökülüp satıldığı iddia edildiği. Tahribatın özelikle Mardinkapı kısmında olduğu ve Sur duvarları ve burçların üzerine işlenmiş ve günümüze kadar gelmiş güneş, yıldız sembolleri, kaplan, boğa, çift başlı kartal, akrep ve at kabartmaları olan taşların yerinden oynatıldığı bilgisi paylaşıldı.

Ardından Valilik üzerinden yapılan açıklamada, “Surları tahrip edenler emniyet birimlerimizce gözaltına alınmış ve haklarında adli tahkikat başlatılmıştır” dendi.

Aynı gün Ali Paşa Mahallesi’nde bir eve basın düzenleyen polis ve zabıta ekiplerine, ev sakinleri tepki göstererek kendilerini yakma girişiminde bulundular. Söz konusu kişiler tarihi taşları polislerin izni doğrultusunda topladıklarını, ayrıca bu taşlar için isimlerini de zikrettikleri polislere para verdiklerini ileri sürdüler.

Vahim iddialar, ne diyelim umarım yapanlar da göz yumanlarda cezalandırılır.

10-15 Aralık tarihlerini kapsayan Kent Hafızasında şimdilik bu kadar. Sağlıkla, huzurla kalın…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım