Diyarbakır Yenigün

Kent Hafızası: Elçi…

Kent Hafızası: Elçi…
ufuk cimen
ufuk cimen( diyarbakiryenigun@gmail.com )
04 Aralık 2019 - 0:05

Geçtiğimiz haftanın kent hafızasında öne çıkan ilk şey Tahir Elçi’nin ölüm yıldönümüydü.

28 Kasım 2015’te Dört Ayaklı Minarenin hemen altında hedef olduğu tek kurşunla yaşamını yitiren bu güzel insan anısına 3 gün süren etkinlikler düzenlendi.

Etkinliğin ilk günü olan 28 Kasım’da 25 baro başkanın katılımıyla adliyeden Dört Ayaklı Minare’ye düzenlenen yürüyüşün ardından konuşan Elçi’nin eşi Türkan Elçi, “Ölümünün, tesadüfi bir ölüm olduğuna inandırmak istiyorlar bizi. Oysa biliyoruz ki katiller elini kolunu sallayarak yürüyor taş sokağımızda” dedi.

Kentte yapılan çeşitli etkinliklerde Elçi’nin şahsında hem mücadelesi hem de yaşanan çatışmalı sürece vurgu yapıldı.

Aynı günlerde Elçi’nin meslektaşı olan HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi cinayetinin tüm boyutlarıyla ortaya çıkarılması için Meclis Araştırması açılmasını istedi. Beştaş, Cinayetinin sorumlularının ortaya çıkarılması toplumsal kucaklaşma ve tesis edilecek onurlu bir barış adına da önemli bir adım olacaktır” dedi.

Geçen hafta sağlık alanında önemli bir gelişme yaşandı.

Diyarbakır’da yeni doğan 37 bebeğin ölümü, hastanelerin tahtakurusu tarafından basılması, sağlık sektöründeki ihalelerde usulsüzlük yapılması ve son olarak diyaliz hastalarının çöplerin bulunduğu odalarda tedavi altına alınmasıyla gündeme oturan sağlık skandallarının ardından Bakanlık tarafından gönderilen müfettişlerin incelemelerinin ardından İl Sağlık Müdürü Mehmet Sait Avar, istifa etti.

Avar’ın yerine Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Doktor Cihan Tekin getirildi.

Jandarma İl Komutanları Toplantısı’nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Kandil’in en son derdinin ne olduğunu biliyor musunuz? Söyleyeyim Amedspor. Aman ne yapın, nereden ne ederseniz edin Kandil’in açık talimatı, ‘Amedspor’a oradan buradan ayda 400-500 bin lira para bulun’ diye bizatihi Cemil Bayık talimat gönderiyor. Terör örgütünün desteklediği bir siyasi parti. Terör örgütünün direkt talimat verdiği bir spor kulübü. Böyle bir şey olabilir mi? Böyle bir şey yapılabilir mi? Cemil Bayık, ‘Amedspor’a destek verin’ diye açık açık talimat gönderdi, duymayacak mıyız?” ifadelerini kullandı.

Soylu’nun sözlerine birgün sonra yanıt veren Kulüp Başkanı Metin Kılavuz, kulüplerinin her zaman denetimlere açık olduğunun altını çizerek,  “Kulübümüz ülkemizde özellikle mali anlamda en şeffaf kulüplerin başında yer almakta ve tüm mali hareketlerimiz yeminli mali müşavir raporuyla belgelidir” dedi. Devam Edecek.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım