Diyarbakır Yenigün

Kent Hafızası

Kent Hafızası
ufuk cimen
ufuk cimen( diyarbakiryenigun@gmail.com )
06 Şubat 2020 - 0:10

Kentin hafızasını tutmamak olmaz. Kaldığımız yerden devam edelim.

Çınar ilçesinde 21 Ocak günün gece saat 22.00 sıralarında kaybolan Veli Dönmez’in cesedi metruk bir evde yüzü parçalanmış halde ağır yaralı olarak bulundu. Hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan 8 yaşındaki çocuğun ölümü ile ilgili 4 kişi gözaltına alındı. İfadeleri alınan ve minik Veysi’nin yakınları olan 3 kişi daha sonra serbest bırakıldı.

Aradan geçen 17 günde çocuğun ölümündeki sır perdesini aralamak için çok yönlü araştırmalar yapılmasına rağmen, fail/failler henüz bulunmuş değil.

Munzur Üniversitesi Tunceli Meslek Çocuk Gelişimi Bölümü 2. sınıf öğrencisi Gülistan Doku, 5 Ocak ortadan kayboldu. Doku’nun ailesi kızlarından haber alamayınca durumu 6 Ocak’ta Tunceli İl Emniyet Müdürlüğüne bildirdi. İhbar üzerine polis ekipleri Doku’nun bulunması için arkadaşlarının bilgisine başvurdu. Geniş çaplı arama çalışması başlatan ekipler, Doku’yu bulmak için kent genelindeki MOBESE kayıtlarını incelemeye aldı.

Ancak aradan geçen bir aylık sürede genç kız hala bulunamadı.

Diyarbakır’da derin izler bırak biri Ali Gaffar Okkan!

24 Ocak 2001 yılında Diyarbakır’da uğradıkları silahlı saldırıda şehit düşen Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan ve 5 polis memuru şehit edildikleri yerde şehadetlerinin 19’ncu yılında anıldı.

Okkan ve arkadaşları şehit edildikleri yerde yaptırılan anıtın önünde anıldı. Düzenlenen törene, Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, Kıbrıs Gazileri, polisler, “Ali Gaffar” ismini taşıyan çok sayıda çocuk ve vatandaş katıldı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesi 2015’te yaşanan çatışmalı sürecin ardından yaşanan yıkım sonrası, yeniden yapılandırılan bir süreci yaşıyor.

Bu kapsamda UNESCO koruması altındaki surların hemen dibinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar ve TOKİ’nin ihalesiyle 6 ayda tamamlanan ‘Millet Bahçesi’ projesiyle, tarihi sur bedenine balkon yapıldı. Surların dibine de beton dökülürken, önüne de istinat duvarı örüldü. Sur’daki yanlış uygulamalar itiraz etiklerini ancak sonuç alamadıklarını belirten Diyarbakır Mimarlar Odası Şube Başkanı Şerefhan Aydın, “Yakında UNESCO heyeti geleceği için kendilerini aklamaya çalışıyorlar” dedi.

AK Parti Diyarbakır Eski İl Başkanı Aydın Altaç, Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten ve AK Parti 23. Dönem Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt’un ardından 22 ve 23. Dönem AK Parti Diyarbakır Milletvekilliği yapan Ali İhsan Merdanoğlu da partisinden istifa etti. Merdanoğlu’nun AK Parti’den istifasını e-devlet üzerinden gerçekleştirdiği öğrenildi.

Merdanoğlu, “Kendi özgür irademle gördüğüm lüzum üzerine istifa ettim. Daha sonra bununla ilgili konuşurum. Ali Babacan ile görüşmelerimiz var. İnşallah her şey daha güzel olacak, Türkiye’nin kazanması lazım” dedi.

24 Ocak günü Elazığ’da meydana gelen deprem Diyarbakır’da da şiddetli şekilde hissedildi.

45 kişinin yaşamını yitirdiği, bin 500’ü aşkın kişinin de yaralandığı deprem ile ilgili açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde 3 binanın yıkıldığını kent genelinde ise 16 binanın ağır, 4 binanın orta ve 232 binanın ise az hasar gördüğünü açıkladı. Depremden tarihi surların da zarar gördüğü iddia edildi. Urfa Kapı ve Çift Kapı arasındaki iki ayrı noktada kısmi yıkımlar yaşandığı ve zabıta ekipleri tarafından şerit çekilerek korumaya alındı.

Devam Edecek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım