Diyarbakır Yenigün

İsrafsa israf!

İsrafsa israf!
ufuk cimen
ufuk cimen( diyarbakiryenigun@gmail.com )
06 Aralık 2019 - 0:10

Foto: Arşiv

Hatırlarsınız; Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA), ‘serpme kahvaltı’ nedeniyle yılda 100 milyar liralık gıdanın israf edildiğini açıklamış; 100 milyar liralık israfın yaşandığı serpme kahvaltılarda masadaki zeytin, peynir, domates, tereyağı, reçel, yumurta veya ekmeğin çoğunun çöpe gittiğini söylemişti.

Daha önce de bu yönde yapılan uyarılara bir yenisi de geçtiğimiz günlerde DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu’ndan geldi.

Ebedinoğlu, sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımında şu ifadeleri kullanmış: Kahvaltıcı esnafımızdan ricamdır! Lütfen artık serpme kahvaltı konseptinden vazgeçin. Milyonlarca insan açlık ve sefaletle mücadele ederken günde binlerce ton gıda çöpe atılıyor, inanıyorum ki bu israf sizin de vicdanınızı sızlatıyor. Bütün duyarlı halkımızı bu çağrımıza destek vermeye davet ediyorum!

Tepkiler farklı, çoğu da olumlu.

Bir paylaşımda “Maalesef gözü ve karnı doymak bilmeyen insanlarımızın ve sırf bir porsiyon fazla satmak için bunu göze alan vicdansız esnaflarımızın bu zihniyetlerinin bir sonucu bu. Kaldı ki sadece bu değil tüm sektörlerde tüm evlerde tüm devlet dairelerinde israf maalesef ki var. Ne zaman fark edip aklımız başımıza gelir derseniz, susuz ve ekmeksiz kaldığımızda derim” ifadeler kullanılmış.

Başkası, “Başkanım ben üç sene hem Van’dahemde bura da kahvaltıcılarla görüştüm biz artıkları atmıyoruz dediler mutfakta ayıklayarak tekrar müşterilere servis ediyoruz dediler bende üç senedir dışarda serpme kahvaltı yapmıyorum” demiş.

Karşı durup fikir öneren de var: Aslında güzel bir şekilde ayıklanıp ihtiyaç sahiplerine dağıtılabilir yani kötü bir şeyde değil insan ailesiyle yılda bir kaç sefer dışarda kahvaltı yapabiliyor bizim memleketimizi cömert ve mutfak kültürümüzün de ne kadar geniş olduğunu gösteriyor.

Bir başkası, “Aslında bu sorun çözülür ama bu da işletmecilerin işine gelmez? 1 kişilik serpmeyi 2 kişi ancak yemeye çalışır. İşletmeciler kaç kişi olursan ona göre fiyat çıkarıyor. Handa özelikle denk geldim adam diyor kaç kişiysen o kadar gelir. 2 kişi 1 kişilik yese tek ücret alınsa sıkıntı ortadan kalkar” diyor.

İşin hijyen tarafını da gören var: Serpme kahvaltının sosyal ve toplumsal etkilerini anlatmışsınız ama işin birde hijyen tarafı var,serpme kahvaltıda sunulan tabakların bir bölümü onlarca masaya yeniden servis ediliyor,yani vatandaş tadına bakmak için çatalıyla aldığı ve yemediği tabakların eksiklerini bir başka tabaktan tamamlayıp yeniden servis ediyorlar bu hijyen yönünden sakıncalıdır ve bulaşıcı hastalıkların bulaşmasına neden oluyor..Gösteriş ve yemek meraklısı bir toplum olduğumuz için bundan keyif alıyoruz!

Noktayı göze parmakta bulan da var. Haksız da sayılmaz maksat ostlar alışverişte görsün:

Merak etmeyin kimse de uygulamaz. Bakıyorum da bu çağrıyabeğenibırakan birkaç kişi ki bu gösterişli sofralarınkralınıyapıp fakir-fukaranın gözünün içine sokuyorlar ama burada da beğeniyapıyorlar.Ne yazık ki bazen kurtlar kuzu postuna girip koyunlarınarasınadalıyorlar.Değerli Başkan Ebedinoglu’nu kutluyorum tepkisinden dolayı çok hâklidir.Bu memlekette bir dilim ekmeğemuhtaç binlerce insan var

Var ki var…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım