Diyarbakır Yenigün

Her şeyden bir tane

Her şeyden bir tane
ufuk cimen
ufuk cimen( diyarbakiryenigun@gmail.com )
21 Nisan 2020 - 0:05

Bir fıkra: Temel misafirliğe gitmiş. Gece vakti tam evine dönecekken sağanak yağmur başlamış.

Ev sahipleri, “Bu yağmurda sokağa çıkılmaz, geceyi burada geçir” diye ısrar etmişler. Temel de “Tamam, peki” demiş.

Biraz sonra bakmışlar ki Temel ortada yok. İçeri dışarı arıyorlar, yok.

Bir üre sonra bakmışlar ki kapı çalıyor, açmışlar.

Ne görsünler sırılsıklam bir halde Temel kapının önünde.

Şaşkın, şaşkın “Ne oldu” diye sormuşlar Temele.

Temel de, “Bir koşu evden pijamalarımı alıp geldim” demiş. 🙂

Bir Görüş: Şu birkaç yıl içinde “Bu kadar da olmaz!”, “Şok oldum”, “Yok artık!”, “Ciddi ciddi!” gibi tabirlerin bir süreliğine tedavülden kaldırılması gerekir. Çünkü artık her şey olası.

Bir haber: 2 haftadır cumartesi ve pazar günleri için 31 kentte de sokağa çıkma yasağı uygulanırken, trafik yoğunluğu, en düşük seviyelere indi, bazı fabrikalarda ise üretime ara verilirken, büyükşehirlerde hava kirliliği azaldı.

Eeeno oldu?

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’dan Uludağ’ın gözükmesinin ardından şimdi de Bursa Uludağ’dan İstanbul görüntüsü kaydedildi.

Yaaa!

Bir Hikaye: Charlie Chaplin bir röportajında babası ile yaşadığı şu hikayeyi anlatmıştır;

Ufacık bir çocuktum, babam ile bir sirk şovunu izlemek için yola koyulduk. Bilet almak için sıraya geçtiğimizde önümüzde upuzun bir kuyruk vardı. Bizim hemen önümüzde de bir anne-baba ve altı çocuklu geniş bir aile yer alıyordu.

Bu ailenin yoksul bir aile olduğu her hallerinden belliydi, kıyafetleri eski fakat temizdi. Çocuklar birbirleri ile seyredecekleri şovdan konuşurken çok heyecanlı ve neşeli görünüyorlardı. Nitekim sıra onlara gelmişti, babaları hemen gişeye geçip biletlerin fiyatlarını sordu…

Gişedeki adam bilet fiyatlarını söylediğinde adam bir anda yutkunmaya başladı ve eşine dönerek üzgün ve mahcup bir halde bir şeyler fısıldadı. İşte tam bu esnada babam cebindeki 20 doları yere attı ve eğilerek parayı yerden aldı, daha sonra adamın omzuna dokunarak şunu söyledi:

“Beyefendi sanırım paranızı düşürdünüz!” O an adam babama yüzüne baktı ve gözleri dolu bir şekilde: “Çok teşekkür ederim efendim.” dedi.

Daha sonra adam biletleri alarak çocuklar ile birlikte içeri girdi, babam ise benim elimden tutarak sıradan çıkıverdi. Çünkü babamın o adama verdiği paradan başka parası yoktu.

Bir söz: “Aqlesivik, baregiran/aklı hafif olanın, yükü ağır olur” PeşiyaGotineKurd/Kürt Atasözü.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım