CHP'den yasal başvuru: İmamoğlu'nun mazbatasını verin!

CHP'den yasal başvuru: İmamoğlu'nun mazbatasını verin!
CHP İstanbul İl Başkanlığı, yerel seçimlerde büyükşehir belediye başkanlığını kazanan Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasının verilmesi için İl Seçim...

CHP İstanbul İl Başkanlığı, yerel seçimlerde büyükşehir belediye başkanlığını kazanan Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasının verilmesi için İl Seçim Kurulu'na resmen başvuruda bulundu. Dilekçede, "Yasalarımıza göre mazbatanın verilmesi için kesin sonuçların ilanı beklenmez" denildi; 'yerleşmiş içtihatların ve teamüllerin herkese eşit şekilde uygulanması' çağrısı yapıldı.

DİYARBAKIR YENİGÜN - İstanbul’daki yerel seçimlerin resmi sonuçları AK Parti’nin tartışmalı itirazları nedeniyle hâlâ resmen açıklanmamışken, CHP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini kazanan Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının verilmesi için resmen başvuruda bulundu. İstanbul İl Seçim Kurulu Başkanlığı’na verilen dilekçede, ilgili kanun maddeleri ve geçmiş uygulamalar bir bir sıralandı; hukuki çerçeve dahilinde İmamoğlu2nun mazbatasının verilmesi talep edildi.

‘Yasalarımıza göre kesin sonuçların ilanı beklenmez’

İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun CHP adına verdiği dilekçede, İmamoğlu’nun mazbatasının 2972 sayılı kanun çerçevesinde verilmesinin gerektiği vurgulandı. Bu kanunun ‘İl seçim kurulunda birleştirilen oy tutanaklarına göre en çok oyu alan adayın seçim kazandığına hükmettiği’ hatırlatılarak, dilekçede “Yasalarımıza göre mazbatanın verilmesi için kesin sonuçların ilanı beklenmez” denildi.

‘İl seçim kurulu kanunu uzun yıllar böyle uyguladı’

“Seçim yasaları devlette ve belediyelerde ‘devamlılığı’ ve ‘boşluk’ oluşmamasını hedefler” vurgusunun yapıldığı dilekçede, “Zaten uzun yıllardır ülkemizde tüm İl Seçim Kurulları kanunu bu şekilde uygulamıştır” denildi. CHP, “Yerleşmiş içtihatların ve teamüllerin herkese eşit şekilde uygulanması” çağrısında bulundu. (HABER MERKEZİ)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.