SMA’lı Sümeyye için son 3 ay!

SMA’lı Sümeyye için son 3 ay!
Diyarbakırlı 4 yaşındaki SMA Tip 1 hastası Sümeyye için son kritik günler…

Diyarbakırlı 4 yaşındaki Sümeyye Kurtalış SMA Tip 1 hastası. Doğduğu günden beri yaşam mücadelesi veren küçük Sümeyye’nin tek umudu Zolgenmsa Gen Tedavisi. Ailesi ve gönüllülerin Sümeyye için başlattıkları kampanyanın 40’ıncı ayında yüzde 78'e gelindi. Zamanla yarışan ve kasları günden güne eriyen kızları için “kritik sürece girildiğini” belirten ailesi Rûdaw aracılığıyla yardım çağrısında bulundu.

Diyarbakırlı İbrahim ve Fidan Kurtalış çiftinin ikinci çocukları olan Sümeyye'ye daha 6 aylıkken Spinal Musküler Atrofi (SMA) teşhisi konuldu. Doğduğu günden beri yaşam mücadelesi veren küçük Sümeyye’nin ayrıca skolyozum (omurilik eğrilmesi) nedeniyle sol ciğeri sönmüş durumda.

Aile, artık zamanla yarışan kızları için Diyarbakır Valiliğinden aldığı izinle yardım kampanyası başlattı.

Çiftçilikle uğraşan ve maddi durumu iyi olmayan ailenin evi Sümeyye'nin tedavisi için uygun olmaması nedeniyle gönüllerin desteğiyle aile, Karacadağ’daki köyden İstanbul'a taşındı.

Aile ve gönüllüler stantlar kurarak, sosyal medyadan çağrı yaparak Sümeyye’nin tedavi parasını denkleştirmeye çalışıyor. Şu an 40’ıncı ayına giren kampanyada tedavi için gerekli olan 1 milyon 689 bin euro'nun yüzde 78'i toplanabildi.

“ACI ÇEKİYOR”

Rûdaw’a konuşan anne Fidan Kurtalış, çocuklarının yaşayabilmesi için tek umudunun Zolgenmsa tedavisi olduğunu ve bu tedavinin de yurt dışında mümkün olduğunu söyledi.

Sümeyye yürüyemiyor, yemek yiyemiyor, rahat oturamıyor. Fidan Kurtalış, “Sümeyye artık hasta olduğunu anlıyor, acı çekiyor. Cihazlara bağlı yaşıyor ve sekiz cihaza bağlı. Günde en az 4-5 defa değiştirmem gerekiyor. Bu olmasa yoğun bakıma düşüyor. Aldığı bir ilaç var, su bile içtiğinde ciğerlerine kaçıyor, tıkanıyor, enfeksiyon kapıyor” dedi.

Kızının çocukluğunu yaşayamadığını belirten anne Kurtalış, “Kızımın yaşayabilmesi için sizden ve herkesten yardım istiyoruz. Tedavi olsun, iyileşsin istiyoruz. Sümeyye’nin bakımı çok zor, kardeşleri ile ilgilenemiyoruz” diye konuştu.

90 Günü Kaldı

Kızı Sümeyye için kritik dönemin başladığını belirten baba İbrahim Kurtalış, “Hiç bir çocuğun acı çekmesini istemiyoruz. Biz yokluk yaşadık, zorluk çektik. Kızım hasta ve her gün gözümüzün önünde eriyor. Zamanla yarışıyoruz. Ne kadar erken tedavi olsa o kadar erken iyileşebiliyor. Geciktikçe kemikleri eriyor. Bu yüzden destek ve yardım istiyoruz” dedi.

Sümeyye’nin tedavi olabilmesi için 90 günü kaldı. Ayrıca bu süreçte Sümeyye'nin kilo almaması ve en çok 13 kilogram olması gerekiyor. Aile bu nedenle birçok gece kızlarını yarı aç şekilde uyutuyor.

KAMPANYA YÜZDE 78’E ULAŞTI

Sümeyye’nin tedavisine destek verenler Valilik izinli banka hesap numarasına para yatırabilir veya SMS göndererek destek sunabilir.

Yardımseverler, anne Fidan Kurtalış adına Ziraat Bankası’nda açılan “TR33 0001 0016 2274 9881 8950 03” no'lu IBAN’a yardımda bulunabilir.

Yine SMS üzerinden “Sümeyye” yazarak 9802'ye gönderebilir. Her bir SMS ise 10 TL tutarında. (Rûdaw)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.