Diyarbakır dahil 20 ildeki KOBİ'ler için 1,5 milyon liralık kredi desteği

Diyarbakır dahil 20 ildeki KOBİ'ler için 1,5 milyon liralık kredi desteği
Ziraat Bankası, Kahramanmaraş dahil 20 ildeki KOBİ'lere 1,5 milyon TL kredi desteği sunuyor, ancak bir şartı var.

Türkiye'de finansmana erişim konusundaki zorlukları dile getiren küçük ve orta büyüklükteki işletmelere (KOBİ) önemli bir destek sağlanıyor.

Ziraat Bankası, KOBİ'lere 1,5 milyon Türk Lirası tutarında kredi desteği sunacak. Ancak bu desteği alabilmek için işletmelerin belirli koşullara uymaları gerekecek.

SURİYELİ İŞÇİ İSTİHDAMI ŞARTI

Sözcü gazetesinin haberine göre, 20 ilde bulunan iş yerlerini kapsayan 1,5 milyon liralık kredi desteğinden yararlanmak isteyen işletmelerin en az bir Suriyeli veya koruma altındaki bir mülteci ile bir Türk vatandaşı çalıştırmaları gerekecek.

Bu kararın, geçici koruma altındaki Suriyeliler, uluslararası koruma sağlanan kişiler ve Türk vatandaşları için yeni istihdam fırsatları yaratmayı amaçladığı belirtiliyor.

HANGİ İŞLETMELER YARARLANABİLİR?

Ziraat Bankası'nın 1,5 milyon liralık kredi desteği, Şanlıurfa, Adana, Adıyaman, Ankara, Batman, Bursa, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kilis, Konya, Kocaeli, Malatya, Mardin, Mersin ve Osmaniye illerinde bulunan KOBİ statüsündeki işletmeleri hedefliyor.

Bu destekten yararlanabilecek işletmeler, imalat, bilgisayar programlama, bilimsel araştırma ve geliştirme ile danışmanlık gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösteren KOBİ'ler arasından seçilecek.

KOBİ NEDİR?

Türkiye'deki KOBİ'ler, 250'den az çalışanı olan ve yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosu 250 milyon Türk Lirası'ndan az olan işletmeler olarak tanımlanır.

1997 yılında Türkiye'deki işletmelerin yüzde 99'u KOBİ olarak sınıflandırılmışken, bu oran 2021'de yüzde 99,7'ye yükselmiştir.

Bu, Türkiye ekonomisinin önemli bir bölümünün KOBİ'ler tarafından yönetildiğini göstermektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.