Baro başkanına hakaret edip, avukatı darp eden polise takipsizlik

Baro başkanına hakaret edip, avukatı darp eden polise takipsizlik
Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren’e hakaretlerde bulunarak, baro yöneticisi Seyit Rıza Karakaş'ı göğsünden yumruklayan polis hakkında takipsizlik kararı verildi.

Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu üyesi Seyit Rıza Karakaş'ı göğsünden yumruklayan ve Baro Başkanı Nahit Eren'e hakaretlerde bulunan polis E.Ç. hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada “Kovuşturmaya yer olmadığı” kararı verildi.

Karara gerekçe olarak ise, avukatların salondan çıkarılması yönünde talimat veren mahkeme başkanı ve heyet üyelerinin tuttuğu tutanak gösterildi.

MAHKEME SALONUNDA GERİLİM
Mezopotamya Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, Diyarbakır 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada gerilim, duruşmanın başında mahkeme başkanının talimatıyla polisin salona çağrılmasıyla başladı. Mahkeme başkanı, polislere, “Ben ne dersem onu yapacaksınız. Duruşmanın düzenini bozan olursa ben söyleyince dışarı atacaksınız" talimatı verdi. Mahkeme başkanın tavrıyla gergin bir ortamda başlayan duruma sırasında da sık sık avukatların sözü kesilirken, salondaki polis sayısının arttırılması gerginliği iyice tırmandırdı. Çok geçmeden de salondaki polisler ve avukatlar arasında gerginlik yaşandı. Olayı haber alan Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, Baro Başkan Yardımcısı Mehdi Özdemir ve Yönetim Kurulu üyesi Seyit Rıza Karakaş duruşma salonuna geldi.

POLİSTEN BARO BAŞKANINA HAKARET
Avukat Özüm Vurgun'un su içmek için salondan çıkmaya çalıştığı esnada, mahkeme başkanı "İzin almadan nereye gidiyorsunuz? Kimden izin aldınız? Oturun yerinize" şeklinde çıkıştı. Avukat Vurgun, "Su içmeye" yanıtı verdi. Bunun üzerine başlayan tartışma esnasında mahkeme başkanı, polise hitaben "Burada benim dediğimi yapacaksınız. Kimi dışarı attın dersem onu atacaksınız" yönünde uyarıda bulundu.

Mahkeme başkanının tutumuna karşı söz alan Eren, mahkemenin tavrının üzüntü verici olduğunu belirterek, savunma hakkını kısıtladığını dile getirdi. Buna karşılık mahkeme başkanı ise, Eren'i işaret ederek, "Atın bunu dışarı" talimatı vermesi bir kez daha salonda tansiyonu yükseltti. Talimat üzerine polis, Eren ve diğer avukatları duruşma salonundan çıkardı. Ancak polislerden E.Ç., Baro Yönetim Kurulu üyesi Seyit Rıza Karakaş'ın göğsüne yumruk atıp, olaya müdahale eden Baro Başkanı Eren'e ise "Şerefsiz, terbiyesiz" diye hakarette bulundu.

Tüm bu yaşanılanlar ise mahkemenin oy birliği ile zapta geçirdiği tutanakta, avukat Özüm Vurgun'un izin almadan dışarı çıkmaya çalıştığı, mahkemenin uyarıda bulunduğu, o sırada Baro Başkanı Nahit Eren'in uyarıldığı, konuşmaya devam etmesiyle dışarıya davet edildiği, bu sırada seyirci kısmında “Siz kimseyi dışarı çıkartamazsınız” denilerek, karışıklık çıkarıldığı öne sürüldü. Eren'in salondan çıkmamakta ısrar ederek, mahkeme heyetinin bulunduğu alana yürüdüğü iddia edilen mahkeme tutanağında, seyircilerin mahkeme kürsüsüne hücum ettiği, bunun üzerine duruşmaya ara verilerek, seyircisiz devam etme kararı alındığı iddiaları yer aldı.

Yaşanılanların ardından avukatlar Eren ve Karakaş’ın hakkında şikayette bulunduğu polis E.Ç., suçlamayı kabul etmeyerek, mahkeme başkanının "Bunları atın dışarı" talimatını yerine getirdiğini savundu.

‘KOVUŞTURMAYA YER YOK’ KARARI
Avukatlara şiddet uygulayıp, hakaretlerde bulunan polis hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada, kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi. Savcılık, kararın gerekçesini ise mahkemenin tuttuğu tutanağa dayandırdı. Kamera kaydının bulunmadığı belirtilen kararda, mahkeme tutanaklarını somut, şikayetçi beyanlarını ise soyut kabul eden savcılık, fiziksel temas olduğuna dair somut bir delilin olmadığını savundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.