AYM 7 Gazeteciden 2’sinin Tutuklanmasına “Hak İhlali” Dedi

AYM 7 Gazeteciden 2’sinin Tutuklanmasına “Hak İhlali” Dedi
AYM Akın Atalay, Murat Sabuncu, Ahmet Şık, Önder Çelik, Bülent Utku’nun tutuklanmalarının hak ihlali olmadığına karar verirken, kadri Gürsel ve Murat...

AYM Akın Atalay, Murat Sabuncu, Ahmet Şık, Önder Çelik, Bülent Utku’nun tutuklanmalarının hak ihlali olmadığına karar verirken, kadri Gürsel ve Murat Aksoy’un tutuklanmalarına hak ihlali dedi.

DİYARBAKIR YENİGÜN - Anayasa Mahkemesi, 2016’da tutuklanan Cumhuriyet eski çalışanları Akın Atalay, Murat Sabuncu, Ahmet Şık, Önder Çelik, Bülent Utku ve Kadri Gürsel ile kamuoyunda “FETÖ Medya Davası” olarak bilinen davada yargılanan gazeteci Murat Aksoy’un bireysel başvurularını, üç yıl sonra, tahliye olmalarının ve davanın karara bağlanmasının ardından dün görüştü. Yüksek Mahkeme, sadece gazetenin eski yazarı Kadri Gürsel ve Murat Aksoy için hak ihlali kararı verdi.

Eski Cumhuriyet İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, eski Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, gazetenin eski muhabiri Ahmet Şık ve eski İcra Kurulu üyesi Bülent Utku’nun başvurularını reddeden mahkeme, gazetecilerin tutuklanmasının hak ihlali olmadığı sonucuna vardı. Peki ya AYM gazetecilerin tutuklanması için “hak ihlali” demesi neleri etkilerdi? T24’ten Gökçer Tahincioğlu’ndan okuyalım:

“Yüksek Mahkeme, ihlal kararı verseydi, beş yılın üzerinde hapis cezalarına mahkûm edilen bu gazetecilerin Yargıtay’daki dosyaları açısından da bağlayıcı sayılabilecek bir yorum yapmış olacaktı.

“Bu karar 5 yılın altında ceza aldığı için Yargıtay’a başvuramayan ve haklarındaki karar kesinleştikten sonra yeniden cezaevine konulan eski Cumhuriyet çalışanlarının durumunu da etkileyebilecekti.”

Altan, Ilıcak, Bulaç kararı bugün

AYM, gazeteciler Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ve Ali Bulaç’ın başvuruları ile ilgili kararını bugün açıklayacak. Yine Tahincioğlu’nun aktardığına göre, ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilen ancak Yargıtay Başsavcılığı’nın haklarındaki kararın bozulmasını istediği Altan ve Ilıcak ile yargılandığı davada tahliye edilen Bulaç yönünden “ihlal” kararı verilmesinin yüksek ihtimal olduğu belirtiliyor.

İhlal kararı çıkması durumunda Yargıtay’ın Altan ve Ilıcak’ın tahliye edilip edilemeyecekleri konusunda karar vermesi gerekecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.