Diyarbakır Yenigün

Eğitime dair birkaç kelem!

Eğitime dair birkaç kelem!
ufuk cimen
ufuk cimen( diyarbakiryenigun@gmail.com )
09 Ekim 2020 - 0:05

Eğitim sisteminin hali içler acısı…

Her yıl binlerce mezun, binlerce üniversiteli işsiz.

Aslında işsiz demek haksızlık olur!

Bir kazansa kapağı atacak da bir işe…

Önemli olan kazanmak.

En iyi şartlarda 16 yıllık bir eğitim sonrası başa saran bir sistem; akıllara ziyan KPSS maratonu.

Kazananlar ise belli: ÖSYM, soru kitapçıkları, testleri basan yayınevleri ve kurs merkezleri

Kumar oynayanlara şöyle denirdi: Oynayan değil, oynatanı kazandıran…

Sistem aynı…

Bazen yaşadığımız durumu anlatmakta zorlanırız. Ama ne şanslıyız ki dillendiremediğimiz bu gibi durumları çok güzel özetleyen insanlar da var, buyurun:

Aslında ironi ve adaletsiz olan durum şu: Sistemden senden mükemmel bir işlem hızı ve becerisi istiyor. Bu da yetmiyor üst düzey bir genel kültür bilgisi istiyor. Ve olur da çaresiz kalıp kafayı sıyırıp bu şartları yerine getirdiğin zaman mit müsteşarı falan olmuyorsun. Osmaniye’de harita mühendisi olup masanda 2 şekerli çayını içiyorsun. Yani onca çaba böyle bir kariyer için miydi demekten alamıyor insan kendini…Ciddi söylüyorum ösymnin insan aklı ile dalga geçen sınavına varımızı yoğumuzu verip verip güç bela kazanıp hayat boyu ayağımıza sırf devlet gölgesi konforu var diye pranga geçirmektense maymunluk yapıp youtuber olmak daha isabetli ve kazançlı. Artık okumak denen fiilin kelime olarak bile karşılığı kalmadı. Kpss çaresizliğin ve fakirliğin bir temsili haline geldi.

Ve sistemin mağdurlarının sosyal mecrada iç acıtan iş arayışları!

Merhabalar, 34 yaşındayım. Üniversite lisans mezunuyum Girdiğim KPSS’lerde 75-81 arası puanlar aldım ama atanmak nasip olmadı. Evliyim ve 19 aylık dünyalar tatlısı bir kızım var. Elimden gelen her işi yaptım (Ücretli öğretmenlik, Muhasebe, Bulaşıkçılık. Çaycılık, temizlik görevlisi…

*

Yaklaşık 1 senedir işsizim. Mahalledeki gözleme dükkanı hariç CV göndermediğim yer kalmadı. Evli, 34 yaşında 1 çocuk sahibi ve lisans maliye mezunuyum. KPSS puanım 79. Kirada oturuyorum. Asgari ücretle çalışabileceğim düzenli bir İŞ arıyorum. Saygılar.

Cuk oturan bir son söz: Sorun çözmenin yolu, daha büyük bir sorun yaratıp eskisini unutturmak.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım