Bir dilin yaşam mücadelesi: Zazakî News bir yaşında

Bir dilin yaşam mücadelesi: Zazakî News bir yaşında
Medya mecrasında tümüyle Zazaca olan tek aktif dijital platform Zazakî News bir yaşında.

Ahmet BARAN/YENİGÜN HABER – Tüm ara yüzü Zazaca olan, okuyucularına kendi ana dillerinde haber, pocdast ve video içerikleri hazırlayıp sunan Zazakî News bir yılını doldurdu.

enver-yilmaz.jpg

Zazakî News Genel Yayın Koordinatörü Enver Yılmaz, bir yıl zarfında 350 rutin, 75 özel, 7 podcast ve 9 video haber üretimi yaptıklarını belirterek, “Zazaca habercilik ve dilin dijital medya da görünürlüğü şu ana kadar pek gelişmedi maalesef. Bu dilde haberciliğin gelişmesi, ortak bir yazım kuralları üzerinden yayıncılık yapılması açısından Zazakî News faaliyetleri önemlidir.

Zazaca yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Türkiye’ de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Zazaca dilinde böyle bir çalışmanın ortaya çıkması ve sürdürülebilirliği önemli, hayatidir. Zazaki News günlük içerikleriyle, dijital platformları aktif bir şekilde kullanmasıyla Zazaca konuşan toplumunun habere erişim ihtiyacını karşılamaktadır” dedi.

“Gazeteci arkadaşlarımızın desteklerine ihtiyaç duymaktayız”

Yeni yayın döneminde içerik üretimini iki katına çıkarıp, kapasitelerini güçlendirerek yollarına devam edeceklerini belirten Yılmaz, “Bu çalışmanın (ZazakîNews) farklı dijital meteryallerle zenginleşmesi ve uzun yıllar yayını sürdürebilmesi için gazeteci arkadaşlarımızın desteklerine ihtiyaç duymaktayız.” İfadelerini kullandı.

Kaynak:AHMET BARAN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.