Türkiye’nin en kalabalık mahallesi Diyarbakır’da

Türkiye’nin en kalabalık mahallesi Diyarbakır’da
TÜİK rakamlarına göre Türkiye'nin en kalabalık mahalleleri sıralamasında Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçesi’ndeki Bağcılar Mahallesi birinci sırada yer aldı.

Diyarbakır'ın merkez Bağlar İlçesi’ne bağlı Bağcılar Mahallesi, Türkiye İstatistik Kurumu'nun güncel rakamlarına göre nüfus bakımından bazı illeri geride bıraktı. Nüfusu 143 bini aşan mahallenin Ardahan, Bayburt, Gümüşhane ve Tunceli'den de büyük olduğu ortaya çıktı.

Sözcü Gazetesi’nde yer alan habere göre, özellikle son 10 yılda gelişime açık olan verimli tarım arazilerinin de içinde yer aldığı ada ve parsellerin arazi toplulaştırması sonrasında yeni imar nazım planıyla birlikte imara açılmasıyla Bağcılar bölgesinde yoğun konut yapılaşması oldu. Açık arazilerde mantar gibi binaların yükselmesi ve 6 Şubat depreminden sonra bu bölgeye yoğun bir nüfus kaymasıyla mahalle statüsündeki olan Bağcılar bölgesi bazı illerin nüfusunu geride bırakan konuma ulaştı.

Konut fiyatlarının merkez Kayapınar İlçesine kıyasta daha uygun olduğu ve orta direğin tercih sebebi sayılan Bağcılar Mahallesine yaşanan deprem felaketinden sonra merkez Bağlar İlçesinde ağır hasar gören Şeyh Şamil, Mevlana Halit, 5 Nisan, Yunus Emre ve Kaynaptepe Mahallelerinden de yoğun bir nüfus göçü yaşandı.

PAMUK VE BUĞDAY EKİLİ ARAZİLERİ İMARA AÇTILAR
Yeni yerleşim alanı olduğu için binaların daha güvenli olması nedeniyle vatandaşlar tarafından yoğun göçe maruz kalan Bağcılar Mahallesinin yakın zamanda nüfusunun 200 bine yaklaşmasıyla birlikte Bağlar İlçesinden ayrılarak mahalle statüsünden çıkarılıp Diyarbakır'ın Sur, Bağlar, Kayapınar ve Yenişehir İlçesinden sonra 5. Merkez ilçesi statüsüne kazandırılacağı ifade edildi.

TÜİK rakamlarına göre Türkiye'nin en kalabalık mahallesi olarak kayıtlara geçen Bağcılar bölgesi 10 yıl öncesine kadar pamuk, buğday ekili arazilerden oluşuyordu.

İmara açılarak rant oluşturulan bu bölge arsa spekülatörlerinin de yoğun çabalarıyla arazinin dönüm fiyatı 2,5 ila 5 milyona kadar yükseltildi.

EN KALABALIK MAHALLE SIRALAMASINDA TÜRKİYE BİRİNCİSİ
TÜİK rakamlarına göre Türkiye'nin en kalabalık mahallelerinde 1. Sırada 143 bin ile Diyarbakır'ın Bağlar İlçesi Bağcılar mahallesi yer alırken, 2. Sırada İstanbul Beylikdüzü'ndeki Adnan Kahveci Mahallesi 112 bin, 3. Sırada İstanbul Başakşehir'deki Kayabaşı Mahallesi 109 bin, 4. Sırada İstanbul Küçükçekmece'deki Atakent mahallesi 104 bin, 5 sırada ise yine Diyarbakır'ın Kayapınar İlçesinin Fırat Mahallesi 91 bin nüfusla ilk 5'te yer alıyor. (Haber merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.