Diyarbakır’dan hükümete seslendiler: Mülakat kaldırılsın

Diyarbakır’dan hükümete seslendiler: Mülakat kaldırılsın
Büro Emekçileri Sendikası (BES) "Adalet Bakanlığı'nda referansı olanlar kazandı, Yargı Emekçileri kaybetti! Mülakat haksızlığına son" talebiyle Diyarbakır’da açıklama yaptı.

BES Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Adliyesi önünde açıklama yaptı. BES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Güneş Özer, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve diğer düzenleyici metinlerde; kamusal hizmetlerde görev almanın liyakat esasına göre yapılacağı ve kamusal hizmetlerde kariyer yapmanın yine liyakat esasına göre yapılacağı belirlenmiş olduğunu hatırlattı.

İşe alımlar, gönül alma, rüşvet aracına dönüştü

Ancak iktidarın kamunun yarattığı istihdam olanaklarını da tıpkı ekonomik kaynakların dağıtılmasındaki çökme anlayışıyla yandaşlarına rüşvet olarak dağıtmayı hak olarak gördüğünü kaydeden Özer, “Kamuya ilk işe girişler dahil, kamu kurumları tarafından yapılan bütün sınavlar liyakatten uzak bir anlayışla iktidar partisinin yandaşlarını bir kayırma, gönül alma ve rüşvet verme aracına dönüşmüştür” dedi.

Mülakatın kaldırılması emek hırsızlığıdır

Adalet Bakan Yardımcısı Ramazan Can’dan istenilen ve kameralara yansıyan “mülakatta” torpil istemine gönderme yapan Özer, “Televizyonlara dahi yansıyan birçok bakanın, milletvekillerinin cep telefonlarına gelen, referans adı altında masumlaştırılan mesajlar sınav komisyonlarında hak eden binlerce kamu görevlisinin elenmesi anlamına gelmektedir” ifadelerini kullandı.

Özer, mülakatın kaldırılması için birçok siyasi partilerle görüşmeler yaptıklarını muhalefet ve iktidarın seçim öncesi mülakatı kaldıracağı sözü vermek zorunda kaldığını belirtti. Özer, iktidar partisinin verdiği sözün tam aksine yangından mal kaçırırcasına 2023 ve 2024’te hemen her bakanlıkta görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları ile mülakat sopası kullanmaya devam ettiğinin altını çizdi. Özer, özelliklerini, “emek hırsızlığı”, “eksik istihdam”, “baskı aracı”, “siyasal ayrımcılık”, “iş barışının bozulması”, “genç kamu emekçilerinin önünde engel olma”, “sendikal ayrımcılık, psikolojik baskı ve mobbing aracı”, “hak yeme” olarak nitelediği mülakatın kaldırılmasını istedi.

Kaynak:MEZOPOTAMYA AJANSI

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.