Diyarbakır’daki STK’lar: Karşı durmaya devam edeceğiz

Diyarbakır’daki STK’lar: Karşı durmaya devam edeceğiz
Kobani Davası sanıklara verilen cezalara ilişkin Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu Sözcüsü Elif Turan, yaptığı açıklamada, “Siyasal alanı daraltmaya yönelik yargı eliyle yapılan bu ve benzeri müdahalelere karşı durmaya devam edeceğiz” dedi.

Mahsum KARA/YENİGÜN HABER- Arlarında Ticaret ve Sanayi Odası, Baro, Ticaret Borsası, İnsan Hakları Derneği, Tabip Odası gibi 110 kurumun yer aldığı Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu’nca Kobani Davası’nda çıkan kararlara ilişkin basın açıklaması düzenlendi. Diyarbakır Barosu’nda yapılan basın açıklaması platformun sözcüsü Elif Turan tarafından okundu. Turan, Kobani Davası’nda çıkan kararın demokratik siyasete bir müdahale olarak gördüklerini ifade ederek, “31 Mart yerel seçimlerinden sonra siyasette normalleşme ve yumuşama dönemine olan ihtiyaca yönelik söylem ve değerlendirmelerin yapıldığı bir süreçte, demokratik siyasete doğrudan müdahale niteliği taşıyan bu hukuksuz karar, toplumun tüm kesimlerinde büyük bir rahatsızlığa ve tepkiye yol açmıştır. Bu yargılamayla siyasal meselelerin, yargısal faaliyet kapsamında suçlamalara konu edip, yargının siyasal karar mercii haline getirilerek siyasi alanın daraltılması hedeflenmiştir” dedi.

‘Farklı fikirleri sindirme gayesiyle ülkeyi hukuk devletinden ve demokrasiden uzaklaştırmaktadır’

Kobani Davası’nda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği karara da değinen Turan, şunları söyledi:
“Kobani'de İŞİD’in barbarca gerçekleştirdiği saldırılara karşı demokratik bir hakkın kullanımı yönünde yapılan bir çağrı twitinin; tüm hukuki güvenceler gözardı edilerek yargı sürecine konu edilmesi, devletin birliği ve ülkenin bütünlüğüne yönelik bir saldırı değerlendirmesiyle ağır cezaların verilmesi toplum vicdanında karşılık bulmamıştır. Nitekim yargı yetkisi kabul edilen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, söz konusu twitin ifade özgürlüğü çerçevesinde kaldığını belirterek Türkiye aleyhine ihlal kararı verdiğini de hatırlatmak istiyoruz. Siyaset ve sivil toplum alanını daraltan, hatta tümüyle ortadan kaldıran bu ve benzeri politik temelli yargılamalar, çoğulculuğu ve farklı fikirleri sindirme gayesiyle ülkeyi hukuk devletinden ve demokrasiden uzaklaştırmaktadır. Demokratik hukuk devletinin temeli şüphesiz bağımsız ve tarafsız yargıdır. Yargının bağımsız olamadığı bir ortamda hiçbir hakkın ve bireyin hukuk güvenliğinden söz edemeyiz. Savunma hakkı başta olmak üzere adil yargılanma hakkı ilkelerinin ihlal edildiği, AİHM kararlarının uygulanmadığı bir sürecin sonunda verilen ağır mahkumiyet kararları yargının, siyasi saiklerle hareket ettiğini ve bağımsızlığını yitirdiğini çok açık şekilde göstermiştir. Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu olarak siyasal alanı daraltmaya yönelik yargı eliyle yapılan bu ve benzeri müdahalelere karşı durmaya devam edeceğimizi, başta Kürt meselesi olmak üzere toplumsal sorunların demokratik ve barışçıl çözümüne zarar veren yargı pratiklerine son verilmesini ve temel hakları ihlal edilen siyasetçilerin serbest bırakılmasını beklediğimizi kamuoyuyla saygıyla paylaşıyoruz.”

Kaynak:HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.