Diyarbakır’da kayyım gerginliği; izinli yürüyüşe müdahale

Diyarbakır’da kayyım gerginliği; izinli yürüyüşe müdahale
DEM Parti tarafından Diyarbakır’da, Hakkari Belediye Başkanlığı’na kayyım atanmasını protesto etmeye yönelik düzenlenen yürüyüş sırasında çıkan olaylarda milletvekilleri ve Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ayşe Serra Bucak Küçük, müdahale arasında kaldı.

Mahsum KARA/YENİGÜN HABER- Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasına yönelik protestolar sürüyor. Kayyım atamalarını protesto amaçlı Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Diyarbakır İl Başkanlığı’nca merkez Yenişehir ilçesindeki AZC Plaza önünden Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne yürüyüş düzenlendi. Diyarbakır Valiliği’nce kentte süren eylem ve etkinlik yasaklarına rağmen iznin verildiği yürüyüşte gerginlik yaşandı.

Yürüyüşte yer alan DEM Parti milletvekilleri Adalet Kaya, Ceylan Akça Cupolo, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) milletvekilleri Çiğdem Kılıçgün Uçar, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ayşe Serra Bucak Küçük, polis ile yürüyüştekiler arasında slogan atma nedeniyle çıkan tartışma nedeniyle oluşan müdahale arasında kaldı. Sık sık gerginliğin yaşandığı yürüyüş, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde son buldu.

Büyükşehir belediyesi önünde kalabalığa seslenen DBP Eş Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Çiğdem Kılıçgün Uçar, kayyım uygulamalarına yönelik mücadelelerini yürüteceklerini ifade ederek, kayyım uygulamasıyla AKP’nin yıkımına neden olacağı mesajını verdi. Halkın iradesine sahip çıkacaklarını söyleyen Uçar, şunları söyledi:

Diyarbakır’da bütün halkımızla beraber 2016 yılından bugüne kayyımla yol almaya çalışan ama 31 Mart seçimlerinde çürümüşlüğü ayan beyan açığa çıkan bu kayyım uygulamasına karşı en güçlü cevap verdiğimiz yerlerden birindeyiz. Hiçbir şey eskisi olmayacak. Hakkari’de atanan kayyımın devamı gelmeyecek. Ne Akşaner, ne Bahçeli tek yol demokrasidir o da Kürtlerin mücadelesidir. Onları buraya davet ediyoruz. Kayyım meselesine yeniden oturup, düşünsünler. Kayyım demek, AKP’nin yıkımı, bitmesi demektir. Eğer gitmek istiyorsa, saygı duyacağız, direnişimizi daha da büyüteceğiz. Ne adaletsizliğinizle, ne savaş politikanıza, ne uyguladığınız tecride, ne de kayyım politikasına boyun eğmeyen bir Kürt iradesi var. Ne halkımızın iradesinin gasp edilmesini izin vereceğiz, ne de onların bu yolda yeni ittifaklar kurmalarına izin vereceğiz.

Kaynak:Mahsum KARA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.