Diyarbakır’da gençler AB’nin projeleriyle geleceğini kuruyor

Diyarbakır’da gençler AB’nin projeleriyle geleceğini kuruyor
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde gençlere istihdam sağlamaya yönelik Avrupa Birliği destekli projeler devam ediyor.

Şevi ENGİN/YENİGÜN HABER - Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) tarafından yürütülen Avrupa Birliği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca finanse edilen gençlere istihdam sağlamak amacıyla ‘İstihdam odaklı eğitim projeleri’ sürüyor. Proje kapsamında gençlere, web tasarımı, grafik tasarım, moda tasarımı, animasyon ve kısa film senaryo eğitimi gibi birçok alanda uzman eğiticiler tarafından gençlere sunulan eğitimin ardından istihdam kapıları açılıyor.

‘PROJEDEN 150 GENÇ FAYDALANACAK’

Dijital Tasarım Sektörlerinde NEET’lerin İstihdamı Projesi Koordinatörü Murat Birkan, proje kapsamasında 150 genci, nitelikli eğitim programlarından yararlandırarak istihdama kazandırmak hedeflediklerini söyledi. Eğitim sürecince katılımcı gençlere destek sağladıklarını aktaran Birkan, “Yaklaşık 56 projenin Türkiye’de yürütülüyor. Bunlardan birinin de DTSO eğitim vakfının yaptığı bir projenin olduğu, hedefi dijital sektörün Ne Eğitimde Ne İstihdamda olan gençlere dijital alanda eğitim vermek ve bu alanda istihdam edinilebilirliklerini artırmaktır. Bu kapsamda biz çeşitli eğitimler yapıyoruz. Bunun içerisinde web tasarımı, grafik tasarımı, animasyon, kısa-film senaryo eğitimleri var. Bunlarla beraber her eğitim paket program şeklindedir. İçerisinde dijital bilişim, sosyal medya uzmanlık eğitimi vardır. 5 kurumun verdiği günlük eğitimlerle tamamlanıyor. Eğitim süresince bu kişilere yemek ve yol ücretleri ek olarak ödeniyor. Aynı şekilde iş bulma aşamasında da destek sağlanıyor. Eğitimlerin temel amacı bu kişilerin işe yerleşmesidir. İŞKUR’la birlikte yürütüyoruz bu çalışmaları ve eğitim tamamlandıktan sonra kursiyerler İŞKUR’a yönlendiriliyor. 18-29 yaş aralığında ne eğitimde ne istihdamda olan gençlere yönelik yapılan eğitimler ile 150 genci nitelikli eğitim programlarından yararlandırarak istihdama kazandırmak hedefleniyor. Bu kapsamda çeşitli eğitimler yapılmakta, eğitimlere katılan her gence eğitim süresince destek verilmekte ve eğitime yönelik istihdam sağlamak hedeflemektedir” dedi.

Kaynak:HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.