Diyarbakır Kampüs cezaevinde 2 ayda ikinci zehirlenme vakası

Diyarbakır Kampüs cezaevinde 2 ayda ikinci zehirlenme vakası
Diyarbakır Kampüs Cezaevinde tutulan 32 tutuklu gıda zehirlenmesinden hastaneye kaldırıldı.

YENİGÜN HABER – Diyarbakır Barosu, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır şubeleri Diyarbakır Kampüs Cezaevi’nde yaşanan yemek zehirlenmesine dair yazılı açıklama yaptı. Sanal medya hesapların yapılan açıklamada 23 Haziran gecesi gıda zehirlenmesine dair gelen bilgi ardından baro, ÖHD ve İHD üyeleriyle cezaevi ziyaret edildiği belirtildi.

Su kesintileri ve kirli su şikayeti

Tutuklularla yapılan görüşmeye de yer verilen açıklamada, “Bayram sebebiyle yaklaşık 10 gündür yemeklerde sorun olduğu, bu süre içerisinde ishal vakalarında artış olduğu; 23 Haziran’da verilen yemekten (şnitzel tavuk) koku geldiği, su kesintilerinin sıklıkla olduğu ve suyun geldiği vakitlerde kirli aktığı belirtilmiştir. Kampüste bulunan 32 mahpusun kusma ve bulantı gibi şikâyetlerle hastaneye sevkleri gerçekleştirilmiş; tedavilerinin akabinde mahpuslar taburcu edilmişlerdir” denildi.

2 ayda ikinci zehirlenme

Tüketilen gıdalar için besin miktarının yeterliliği, çeşitliliği, kalitesi, hijyen ve besin değerinin korunmasının önemle dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu vurgulanan açıklamada, cezaevinde 14 Mayıs 2024’te de zehirlenme vakası olduğu hatırlatıldı. Benzer bir olayın yaşanmasının iaşe ve besin değeri yetersizliğini gösterdiğine dikkat çekilen açıklamada, “Beslenme sorununun derhal çözüme kavuşturulmasını ve mahpusların en temel insani haklarından olan gıda ve sağlığa erişim haklarının güvence altına alınmasının devletin temel sorumluluğu olduğunu yeniden hatırlatıyor, benzer vakaların bir daha yaşanmaması için yetkilileri gerekli özen ve sorumluluk çerçevesinde göreve davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Kaynak:HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.