Amed Emek ve Demokrasi Platformu: Van'da irade gaspı yaşanıyor

Amed Emek ve Demokrasi Platformu: Van'da irade gaspı yaşanıyor
Amed Emek ve Demokrasi Platformu, Van'da Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı seçilen ve mazbata verilmeyen Abdullah Zeydan'a dair yaptığı açıklamada, halkın iradesinin gasp edildiğine dikkat çekti.

Mahsun KARA/YENİGÜN HABER - Diyarbakır'da, Amed Emek ve Demokrasi Platformu, Van'da Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı seçilen Abdullah Zeydan'a verilmeyen mazbatasına dair Kayapınar ilçesinde bulunan Rojava Parkında açıklama yaptı. Basın açıklamasını Amed Emek ve Demokrasi Platformu üyesi Baver Babür okudu.

Hukuksuz bir şekilde Van halkının iradesinin yok sayıldığını dikkat çeken Babür, " İktidar ve muhalefet partileri açısından başından sonuna eşitsiz ve adaletsiz koşullarda gerçekleşen yerel seçim süreci siyasi iktidarın merkezi ve yerel politikalarına güçlü bir itiraz şeklinde sonuçlanmıştır. Toplumun önemli bölümü açısından geleceğe yönelik en küçük olumlu beklentilerin bile ‘tek adam rejimi’ politikalarıyla birer birer yok edildiği koşullarda yapılan yerel seçimler seçim sürecinde ve sonrasında yaşanacak ekonomik ve siyasi gelişmeler açısından ilk sonuçlarını vermeye başlamıştır. Yıllardır her fırsatta ‘milli irade’ vurgusu yapan siyasi iktidar, 31 Mart seçimlerinde onlarca merkezde kolluk güçlerini ‘taşımalı seçmen’ olarak kullanarak seçim sonuçlarını doğrudan etkilemiş ve halkın yöneticilerini özgürce seçme iradesine büyük bir gölge düşürmüştür. Hilvan’ da seçim sandıkları yakılırken, binlerce kayyum seçmen aracılığıyla iradeleri gasp edilen Şırnak halkının itirazları değerlendirmeye alınmıyor. Yurttaşların temel hakkı olan Seçme ve Seçilme Hakkı yargı ve Yüksek Seçim Kurulu eliyle bir kez daha gasp ediliyor" şeklinde konuştu.

"Buradan bir kez daha siyasi iktidara ve bağımsız olması gerekirken AKP’nin organı haline gelen yargıya sesleniyoruz" diyen Babür şunları söyledi: "Seçme ve seçilme hakkına yönelik bu açık müdahale, halkın özgür iradesini gasp etmektir, açık bir şekilde halk iradesine yapılmış sivil bir darbedir. Bu irade gaspı toplumun demokrasi inancını ortadan kaldırmaktır, bu toplumun bir arada yaşama umuduna darbe vurmaktır. Bir an önce bu hukuksuz ve düşmanca yaklaşıma son verin, başta Van halkı olmak üzere Kürt halkının sandığa yansıyan özgür iradesini tanıyın. Ülkeyi karanlığa sürüklemeyin.

Amed Emek ve Demokrasi Platformu olarak, bu irade hırsızlığına karşı başta hukuktan ve demokrasiden yana olan tüm siyasi partileri ve demokratik kamuoyunu halk iradesini savunmaya çağırıyoruz. AKP-YARGI-YSK darbesini kabul etmeyeceğiz"

Kaynak:HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.