Seçimin şifreleri: Ağrı, Muş, Şırnak

Seçimin şifreleri: Ağrı, Muş, Şırnak
Yerel seçimlere etki eden birçok faktör var elbette. Mevcut şartlar dışında aday belirlemedeki isabet seçim sonucuna olumlu etki eden faktörlerden biri. Bunu...

Yerel seçimlere etki eden birçok faktör var elbette. Mevcut şartlar dışında aday belirlemedeki isabet seçim sonucuna olumlu etki eden faktörlerden biri.

Bunu birçok yerdeki sonuçlardan anlayabiliyorsunuz.

Halkta karşılık bulan, yüksek profilli adaylar partilerin oy oranlarına da etki edebiliyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde Adnan Selçuk Mızraklı’nın HDP’nin oy yüzdesini artırması bunun önemli, göstergesi. Mardin, Van, Batman ve Siirt’e de aynı durum geçerli.

Ancak özellikle üç il var ki dediğimizi olumsuz yönde doğrular nitelikte. Başta dediğim gibi seçim şartlarını da bunun dışında tutmadan bakmak da önemli.

Ağrı, Muş ve Şırnak…

Ağrı’da Ak Parti adına Savcı Sayan, HDP adına ise Abdurrahman Doğar yarıştı. Ağrı bir önceki dönem Sırrı Sakık’ın iyi çalışmasıyla kıl payı kazanılmış ve kayyum atanmış bir ildi.

Seçim sonucunda eski CHP’li yeni Ak Partili Savcı Sayan 25 bin 800 oy ve yüzde 55, Abdurrahman Doğar ise 17 bin 24 oy ve yüzde 37 oy aldı. Yüzdelik sonuçlar 55’e 37 ve aradaki fark 12.

Ancak il genel meclis sonuçlarında ortaya çıkan tabloya bakmakta fayda var.

HDP yüzde 45, Ak Parti ise yüzde 37 oy almış ve fark bu sefer HDP lehine yüzde 12.

Muş’ta geçen dönem Ağrı Belediye Başkanlığı yapan ancak bu kez memleketinden aday olan deneyimli siyasetçi Sırrı Sakık ile HDP iddialıydı. Ancak sonuç beklendiği gibi çıkmadı.

Ak Parti adayı Feyat Asya,yüzde 34’e 33le oyların 15 bin 919’unu alarak, Sırrı Sakık’ın bir puan önünde ipi göğüsledi. Sakık, oyların 15 bin 381’ni alırken, 15 bin 381’ni Asya almış. Aradaki fark sadece 1 puan

Yine il genel meclis sonuçlarına bakalım. Bu kez HDP 78 bin 131 oy ve yüzde 44, Ak Parti ise 63 bin oy ve yüzde 36 oy alarak ikinci parti olmuş.

Gelelim HDP’nin kalelerinden Şırnak’a.

Ak Parti adayı Mehmet Yarka 19 bin 718 oy ve yüzde 61,7 oranla Belediye Başkanı seçildi. HDP adayı Hişar Osal ise 11 bin 194 oy ve yüzde 35’le ikinci sırada yer aldı.

Şırnak il genel meclis sonuçlarında da diğer iki ilin benzeri bir durum ortaya çıkmış.Durum yüzde 57’e yüzde 31 ve yüzde 26 farkla HDP’nin lehine olması düşündürücü.

Belediye başkanlığında yüzde 26 farkla kaybeden HDP, il genel meclis sonuçlarında aynı sonuçla (yüzde 26) önde bitirmiş.

Her üç ilin ortak özelliği Belediye Meclisi’nde çoğunluk HDP’de, Başkan ise AK Parti’den…

Bunu bir seçmen mesajı olarak okuyabilir miyiz?

Üç ildeki seçmen tepkisinin birbirine yakın olmasının iki belki de artı başka sebepleri olabilir.

Ya adaylarda sorun var ya da bizim bilmediğimiz farklı durumlar var ortada.

Umarım HDP, üç ilde ortaya çıkan bu tabloyu iyi analiz eder.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.