VİDEO HABER - Odun ve kömüre dönüş!

VİDEO HABER - Odun ve kömüre dönüş!
Doğal gaz ve elektrik fiyatlarındaki artış, halkı ısınmak için alternatif yollara yönlendiriyor. Elektrik ve doğal gaz artışı sonrası vatandaşlar,...
Doğal gaz ve elektrik fiyatlarındaki artış, halkı ısınmak için alternatif yollara yönlendiriyor. Elektrik ve doğal gaz artışı sonrası vatandaşlar, evlerinde odun ve kömür kullanmaya başladı. Bu durum ise odun ve kömüre talebi artırdı

Batman’daki vatandaşlar, şimdiden kış hazırlıklarına başladı. Kış öncesi oduncu ve kömürcülerin yolunu tutan vatandaşlar, odun ve kömür ihtiyacını temin ediyor.

Odun ve kömür satışlarının başladığını belirten odun ve kömür satıcıları, bu sene odunun fiyatının çok fazla artmadığını söyledi. Odun ve kömüre çok fazla talebin olduğunu dile getiren esnaf, özellikle doğal gaz ve elektrik fiyatlarındaki artışın halkın odun ve kömüre talebini artırdığını kaydetti.

Kışa doğru fiyatların artmaya başlayacağını ifade eden esnaf, vatandaşlardan odun ve kömür ihtiyaçlarını erken temin etmelerini istedi.

“Havalar soğudukça odun ve kömürün fiyatı artacak”

Eylül ayında olmalarına rağmen satışlarının başladığını belirten odun ve kömür satıcısı Hasan Orhan, “Geçen seneye göre odun satış fiyatlarımız uygundur. Geçen sene odunun tonu bin 400’e kadar çıkmıştı. Şu anda ise kuru odunun tonu bin 800 ila bin 900 lira arasındadır. Geçen sene kömürün tonu 2 bin 400 liraydı, bu sene ise 3 bin liradan satıyoruz. Havalar soğudukça odun ve kömürün fiyatı artacaktır. Satışlarımız başlamış ve millette alıyor.” dedi.

“Vatandaşlar yakacak ihtiyaçlarını kış gelmeden almaya başladı”

Herkesin bütçesine uygun şekilde odun aldığını ifade eden Orhan, “Batman’da odun ve kömür fiyatları çevre illere göre daha uygundur. Mesela odunun tonu Bismil’de 2 bin 100 lira, Diyarbakır’da 2 bin 200 lira, Siirt’te ise 2 bin liradır. Odun ve kömür almaya gelenler durumlarına göre kimi bir ton, kimi 2 ton, kimi ise 500 kilo alıyor. Vatandaş bütçesine göre alıyor. Millet daha yaz ayında olmamıza rağmen yakacak ihtiyaçlarını kış gelmeden almaya başladı. Çünkü yağmurlar yağmaya başlayınca dağlardan odun gelişi azalacak ve fiyatlar artacaktır. Vatandaşlara tavsiyem erkenden yakacak ihtiyaçlarını almalarıdır.” diye konuştu. Bir diğer odun ve kömür satıcısı Abdurrahman Taygav, geçen sene mart, nisan ve mayıs aylarına kadar odunun tonunun 700 ila 800 TL civarında olduğunu anımsattı.

“Odun tonu bin 800 ila bin 900 lira arasında”

Şubat ayında ise odunun tonunun bin 400 liraya kadar çıktığını aktaran Taygav, “Şu anda ise odun ton fiyatı bin 800 ila bin 900 lira arasındadır. Ama kışa doğru odun ton fiyatı 2 bin 500 liraya çıkacağını tahmin ediyoruz. Yerli kömürün tonu ise geçen sene bu zamanlarda 900 ila bin lira arasındaydı. Şu anda ise 3 bin ila 3 bin 500 lira arasında satılıyor. İthal kömürün fiyatı ise geçen sene 7 bin lira civarında ve şu anda fiyatı değişmemiş durumda.” ifadelerini kullandı.

 “Havaların soğumasıyla odun tedarikinde sıkıntılar yaşanacak”

Şu ana kadar yaklaşık 400 tonu aşkın odun ve kömür sattıklarını belirten Taygav, şöyle devam etti:

“Daha da artacağını düşünüyoruz. Şu anda fiyatlar cazip ve ürün de bol durumda. Havaların soğumasıyla odun tedarikinde sıkıntılar yaşanacaktır. Çünkü yoğun bir talep vardır. Doğal gaz ve elektrik fiyatlarının yükselmesi halkın odun ve kömüre talebini artırdı. Vatandaşlara tavsiyemiz ihtiyaç duydukları odun ve kömürlerini erken alsınlar ki ileride sıkıntı yaşamasınlar.”(İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.