Diyarbakır’da toplu ulaşım çileye dönüştü

featured
service service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’da toplu taşımadaki aksaklıklardan şikayet eden vatandaşlar, ev ve işe gidiş dönüşlerde araç bulamadıklarını belirterek, duraklarda uzun süre beklediklerini dile getirdi. Vatandaşlar, otobüs sayısının artırılması gerektiğini belirten vatandaşlar, mağdur olduklarını dile getirdi.

Diyarbakır’da toplu taşıma araçlarının yetersizliğinden kaynaklı halk uzun süre duraklarda bekliyor. Toplu taşıma ihtiyacının yeteri kadar karşılanmadığı kentte, işe gidiş gelişler çileye dönüştü. Kentin en işlek ve insan trafiğinin yoğun olduğu Yenişehir ilçesine bağlı Ofis semtinde, uzun süre araç bekleyenler, belediyenin uygulamalarına tepki gösterdi.

Mezopotamya Ajansına konuşan ve uzun süredir durakta otobüs beklediğini belirten Abdullah Kaya, “Toplu taşıma araçlarında büyük bir eksiklik var. Ben Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi yakınlarında oturuyorum. Bazen özel aracımla işe giderken duraklarda çok sayıda yurttaşın otobüs beklediğini görüyorum. Bazen insanları kendi aracıma davet ediyorum. Yol yaptıklarını söylüyorlar, iş sadece yol yapmak değil, halkın rahatını düşünmektir” dedi.

‘HİÇ BOŞ OTOBÜS GÖRMEDİM’

Durakta yarım saattir beklediğini dile getiren Kübranur Yılmaz, kalabalıktan kaynaklı gelen otobüslere binemediklerini söyledi. Kayyım yönetiminin 3 Ocak’ta 11 yeni otobüsü kullanıma sunduğu yönündeki reklamlarının doğruyu yansıtmadığını ifade eden Yılmaz, “Bence gerçeği yansıtmıyor, yansıtsaydı duraklar bu kadar kalabalık olmazdı. Almışlarsa bile işe yaramamış demek ki daha fazla alınması gerekiyor. Ben hiçbir otobüsü boş görmedim. Sürekli dolu geliyor. Bu da gerçeği yansıtmadığını düşündürtüyor” diye belirtti. Kendisi gibi herkesin mağdur olduğunun altını çizen Yılmaz, “Ben buraya gelmek için bir buçuk saatimi harcadım. Belediyenin yardımcı olması gerekiyor. Gördüğünüz gibi çok sayıda insan otobüs bekliyor. Herkes haklı olarak çok asabi oluyor. Otobüsler tıklım tıklım geliyor. Oturmayı geçtik, otobüse sığmaya çalışıyoruz. Herkes evine, işine gidiyor” diye konuştu.

 

‘BELEDİYEYE GERÇEK SAHİPLERİ OTURSUN’

Ulaşım sorunun kaynağında kayyım yönetimi olduğunu vurgulayan Yaşar Oktay adlı vatandaş da şunları dile getirdi: “Yarım saattir otobüs bekliyorum. Kayyım hizmet etmiyor. Otobüsler yeterli değil. Çok sayıda insan duraklarda otobüs beklediği için izdiham yaşanıyor. Bu bir rezalettir. Bu sorunun çözümü için hizmet gerekiyor fakat kayyım hizmet etmiyor. Belediyenin gerçek sahipleri kimse onların oturup hizmet etmesi gerekiyor.”

‘ENGELLİLER MAĞDUR’

Otobüs yetersizliği yanı sıra kullanımda olanların da engelli rampasının çalışmadığına dikkati çeken yürüme engelli Metin Selçuk da, “Her zaman durakta uzun süre otobüs bekliyorum. Çoğu otobüsün engelli rampası kırık olduğu için binerken zahmet çekiyoruz. Diğer yurttaşların yardımıyla otobüse binebiliyoruz. Şoförlerin çoğu bizi almıyor. Şikâyet ettiğimizde düzelteceğiz diyorlar ama düzeltmiyorlar. Bu yüzden engelliler mağdur oluyor. Engellilerin yaşadıkları bu sorunun çözülmesini istiyoruz” dedi.

‘OTOBÜS SAYISININ ARTIRILMASI GEREKİYOR’

Tepkisini ifade edenlerden Sevim Akın, “Kırk dakikada bir geliyor ve yoruluyoruz. Taksiye binmek istesek çok pahalı geliyor, binemiyoruz. Bu duruma mecbur kalıyoruz ve bu da bizi yoruyor” diye konuştu. Araç sayısının arttırılmasını isteyen Remzi Filizay da “Otobüsler çok geç geliyor. Dolu geliyor ve binemiyoruz. Otobüs sayısının artırılması gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

‘MAĞDUR OLUYORUZ’

Kent içi ulaşımdan şikayetçi olan ve soyadını vermek istemeyen Şeref isimli vatandaş da, şunları söyledi: “Bazen yarım saat otobüsü bekliyoruz. Bazen daha geç geliyor. Geldiği zaman ise binmek için yer kalmıyor. Otobüs geç geldiği için biz de işimize geç kalıyoruz. Mağdur oluyoruz. Otobüs sayısının artırılması gerekiyor. Diyarbakır’a hizmet edilmiyor, ediliyorsa neden bu kadar insan otobüs bekliyor? Halkın tek sesle konuşması gerekiyor.” (Haber Merkezi)

0
mutlu
Mutlu
6
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Diyarbakır’da toplu ulaşım çileye dönüştü
Bizi Takip Edin