Diyarbakır Yenigün

VİDEO HABER – Kayak değil, çöp merkezi!

VİDEO HABER – Kayak değil, çöp merkezi!
20 Nisan 2020 - 15:57

 

Kış aylarında yoğunluğun yaşandığı Karacadağ Kayak Merkezi’nde mangalcıların bıraktığı çöpler, karların erimesinin ardından ortaya çıktı. Rüzgarın da etkisiyle çevreye yayılan çöpler merkezde kötü görüntünün oluşmasına neden oldu

 

Fettullah Çelik/Yenigün Özel

DİYARBAKIRŞanlıurfa’nın Siverekilçesi ile Diyarbakır arasında yer alan bölgenin son gözdelerinden Karacadağ Kayak Merkezi’ndeki çevre kirliliği karların erimesinin ardından ortaya çıktı. Son yıllarda bölgede ilgi odağı haline gelen Diyarbakır merkeze yaklaşık 60 kilometre uzaklıktaki Karacadağ Kayak Merkezi, kış aylarında özellikle kayak ve piknik yapmak isteyen vatandaşların ilgi odağı oluyor.

Her yıl binlerce kişi ziyaret ediyor

Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın yanı sıra Mardin, Gaziantep, Batman ve Adıyaman merkez ve ilçelerinden gelen binlerce kişi tarafından günübirlik ziyaret edilen Karacadağ Kayak Merkezi’ne gelen insanlar kızak, leğen ve poşetlerle kaymaya çalışırken ortaya renkli görüntüler çıkıyor. Bunun dışında merkeze gelen insanlar kayak dışında daha çok mangal keyfi yapıyor. Bin 919 rakımıyla bölgenin en yüksek dağı olan Karacadağ’da özellikle mangalcıların bıraktığı çöpler karların erimesi ve rüzgarın da etkisiyle çevreye yayıldı.

Duyarlılık çağrısı

İnsan kaynaklı çevre kirliliğine dikkat çeken bölge halkı, piknik için gelenleri daha dikkatli olması konusunda uyarırken, yetkililerin de çöp konteynırları ve uyarıcı tabelalar asmasını istiyor.

Binlerce kişi kış aylarında Karacadağ’da piknik yapmaya geliyor

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım