Dolar 17,9642
Euro 18,2866
Altın 1.025,97
BİST 2.871,07
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Diyarbakır 40°C
Açık
Diyarbakır
40°C
Açık
Çar 41°C
Per 38°C
Cum 37°C
Cts 39°C

‘Kürtler eşit ve adil bir medya istiyor’

‘Kürtler eşit ve adil bir medya istiyor’
A+
A-
5 Temmuz 2022 17:20

DİTAM, Diyarbakır’da düzenlediği toplantıda, “Kürt sorunu bağlamında Kürtlerin Türkiye Medyası Algısı” çalışmasının sonuçlarını paylaştı. Toplantıda, Katılımcılar, medya temsilinin barış için ne kadar kıymetli olduğunu söylemişler. Kürtlerin eşit ve adil bir medya temsili istediklerini görüyoruz” denildi

 

Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM) Türkiye medyasının Kürt sorununa yaklaşımına ve bu konuda Kürtlerin algısına odaklanan “Kürt sorunu bağlamında Kürtlerin Türkiye Medyası Algısı” çalışmasını, düzenlediği toplantıyla kamuoyuyla paylaştı. Toplantıya Diyarbakır ve bölgeden çok sayıda STK temsilcisi, gazeteci, akademisyen ve hak savunucusu katıldı. Toplantının moderatörlüğünü yapan DİTAM Başkan Yardımcısı Meral Özdemir, “Barış ve uzlaşı dilinin kullanılmasında medyaya önemli görevler düşüyor. Son günlerde basın özgürlüğü konusunda Türkiye’nin çok gerilere gittiğini görmekteyiz. Bir ay önce Diyarbakır’da tutuklanan 16 gazeteci ve daha önce tutuklanan yüzlerce gazeteci bunun örneğidir” dedi.

‘Medya ötekileştirici bir dil kullandı’

DİTAM Başkanı Mehmet Vural ise, Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözümünde medyanın rolünün büyük olduğunu belirterek, “Ancak medyanın rolünü yerine getirdiğini söyleyemeyiz. Medya, şiddeti ve çatışmayı kutsayan, ötekileştirici bir dil kullandı” ifadelerini kullandı. Vural şunları söyledi: “Son günlerde basın özgürlüğü konusunda Türkiye’nin çok gerilere gittiğini görmekteyiz. Bir ay önce Diyarbakır tutuklanan 16 gazeteci ve daha önce tutuklanan yüzlerce gazeteci bunun örneğidir. DİTAM’ın medyanın toplumsal barış ve çatışma çözümlerine dair düzenlediği bu çalıştayın ifade ve basın özgürlüğüne katkı sunmasını bekliyoruz.”

Eşit ve adil bir temsil

Proje Danışmanı Doç. Dr. Sevilay Çelenk, Kürtlerin Türkiye medyası algısı çalışmasının Kürt sorununa bir çözüm arayışı olduğunu belirterek, “Biz bu çalışmada başka bir yoldan çıktık. Kürtlerin, Türkiye medyasına nasıl baktığına, ne düşündüğüne baktık. Katılımcılar, medya temsilinin barış için ne kadar kıymetli olduğunu söylemişler. Kürtlerin eşit ve adil bir medya temsili istediklerini görüyoruz” dedi.

‘Medya bağımsız değil…’

Proje Danışmanı Halil Bayhan 600 kişiyle yapılan çalışmanın bulgularını paylaştı. Bayhan’ın paylaştığı verilere göre,

“Haberleri en çok hangi kaynaktan alıyorsunuz” sorusuna katılımcıların yüzde 57’si internet, yüzde 36’sı televizyon, yüzde 2,21’i gazete ve yüzde 1.87’si radyo cevabını vermiş.

“Sizce günümüzde Türkiye’de medyanın en önde gelen iki sorunu hangisidir?” sorusuna katılımcıların yüzde 61’i “hükümet baskısı”, yüzde 26,9’u “sansür ve otosansür” ve yüzde 24.8’i de “muhalefet tepkisi” cevabını vermiş.

“Günümüz Türkiye’sinde medyanın bağımsız olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 71,18’i “Hayır”, yüzde 28,’i “hayır” cevabını verdi.

“Size göre 90’larda Türkiye’de medya bağımsızlığının önündeki en önemli İki Engel hangisidir” sorusuna katılımcıların yüzde 57’ü “Hükümet”, yüzde 47.9’u “Ordu”, yüzde 33.8’i ise “devlet” cevabını vermiş.

“Ana akım medya Kürt sorunun barışçıl yollardan çözülmesini istemektedir” sorusuna yüzde 48’i “katılmıyorum”, yüzde 18’i “tamamen katılıyorum”, yüzde 35’i de “ne katılıyorum ne de katılmıyorum” cevabını verdi.

“Türkiye’de Anaakım medya Kürt sorunu hangi iki terimle birlikte el almaktadır? sorusuna katılımcıların yüzde 49’u “terör”, yüzde 48.3’ü “bölücülük”, yüzde 8.2’si “Barış” olarak el aldığı belirtmektedir.

Araştırmaya göre haberler yüzde 23,34 ile en çok Fox TV’den izleniyor. Fox tv’yi yüzde 15,65 ile a haber/ATV ve yüzde 10,88 ile Stêrk tv, Ronahî tv, Medya Haber izliyor. Araştırma bulguları katılımcıların 7,9 güven ortalama puanı ile en çok Gazete Duvar’a güvendiğini gösteriyor. Gazete Duvar 5,1 ile Med Nuçe (Medya Haber) ve 4,3 ile Evrensel takip ediyor. Verilerin açıklanmasının ardından toplantı soru cevap bölümüyle devam etti. (Haber Merkezi)

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.