Diyarbakır Yenigün

Korona

Korona
sirvan oktay gorer
sirvan oktay gorer( sirvanoktay.35@gmail.com )
11 Şubat 2020 - 0:05

Çin’de ortaya çıkan ve birçok insanın ölümüne yol açan Corona virüsünün yarattığı tehditle dehşete kapıldık.

Yazıyı kaleme aldığımda virüs 30 binin üzerinde kişiye bulaşmış, toplamda 900’ün üzerinde insan hayatını kaybetmişti. 28 farklı ülkede görülen virüsün bulaştığıbin 764 kişi virüsü yendi.

Virüs tüm dünyada büyük bir korku yaratırken, bazı ilginç anektodlarla da akıllarda kaldı.

6 Şubat’ta da Corona Virüsünü ilk tespit ettiği için önce polisten baskı gören sonra kahraman ilan edilen  Dr.LiWenliang yaşamını yitirdi.

Virüs ile ilgili farklı yaklaşımlar da vardı tabi.

Haşmet Babaoğlu, “Çin’de devlet salgına doğru neredeyse bile bile ilerlemiş… niye? Salgını perde yapıp siyasi/demografik bir dönüşümü gerçekleştirmek için mi?” iddiasında bulundu.

Shanghai Üniversitesi’nden Akademisyen Nurettin Akçay “Çin Bilimler Akademisi’nin iki araştırmacının Mart 2019’da yayınlanan bir makaleden söz ediyor ve “Makale salgın ihtimalini yazıyor. Makalenin özet kısmında yazanlar şu şekilde: Gelecekte SARS veya MERS’e benzer koronavirüs salgınlarının yarasalardan görülme olasılığı oldukça yüksektir” ifadelerini kullandı.

Biz de “ölümüne tilili” diye bir laf vardır. Bu kafada olanların “ti”ye aldığı sosyal medya paylaşımlarına ne demeli?

Tekerlemeler yapıldı, yetmedi, bir meşhurumuz da şarkı yaptı üzerine.

Peki, tehlikenin boyutu ne?

Diyarbakır’da bir ara “corona” paniği yaşansa da neyse ki gerçek çıkmadı.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, Diyarbakır’da bir kişinin domuz gribi nedeniyle hayatını kaybettiğini belirterek, Türkiye’nin Çin’i tehdit eden korona virüsünden ziyade domuz gribine dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Yine Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim görevlisi Prof. Dr. Ali Ceylan’a göre, Türkiye için henüz ciddi bir risk yok, Çin’den gelenlerin yakın takibe alınması ve Çin’e seyahat edilmemesi uyarısı yaptı.

Çok geçmeden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çarşamba gününden itibaren ay sonuna kadar Çin’den gelen bütün uçuşların durdurulması kararının alındığını açıkladı. Daha sonra ‘Çin’den her türlü canlı cansız hayvan, hayvansal ürünler ve yan ürünlerinin ithalatının geçici bir süre durdurulduğu, Türkiye’ye çalışmaya gelen Çinliler ise 14 gün boyunca tetkiklere tabi tutulacağını’  yine Bakan Koca açıkladı.

Velhasıl, 2020 ne bize ne dünyaya iyi gelmedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım