Diyarbakır Yenigün

Kentin kararı, halkın kararı

Kentin kararı, halkın kararı
Yûsif Bedirxan
Yûsif Bedirxan( Bedirxan@diyarbakiryenigun.com )
04 Eylül 2020 - 0:05

Diyarbakır, toplumsal ve siyasi yapısı, ekonomik şartları ve bunların yanlış politikalarla biriktirdiği sorunları ile zor bir şehir.

Bu zorluğu kentin her noktasında solumanız mümkün.

Özellikle son beş yılda yaşananların derin izlerini üzerinde taşıyan Diyarbakır, ne yazık ki yapılan çalışmalara rağmen sorunları aşamayan bir pozisyonda.

Tüm olumsuzlukların üzerine pandemi sürecinde yaşanan belirsizlik ve eksikliklerle bunu daha fazla hisseder duruma geldiğimiz bugünlerde Devlet Demir Yolları tarafından Yenişehir ve Bağları birbirinden ayıran tren rayları boyunca 2 metre yüksekliğinde ve 12 kilometre uzunluğundaki beton duvarın yapımına başlaması kentte tepkilere neden oldu.

Önce sivil toplum örgütleri ortak bir çağrı yaptı. Ardından oluşan kamuoyu ile yapım durduruldu.

Ulaştırma Bakanlığı üzerinden projeyi yürüten Devlet Demir Yolları’nın gelen tepkiler üzerine askıya almışken hiç değilse bir kez kent dinamiklerinin görüşlerini dikkate alması diyalog kapılarının açıldığı anlamını kısmen güçlendiriyor.

Her şeyden önce merkezden alınan bu akılalmaz karar ile geçiş güzergahı olan ve iki tarafında zararına olan bu çalışmanın durdurulması olumlu.

Geçtiğimiz ay Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü’nün kentin nefes borusu olan noktada lojman yapımı için yüzlerce ağacı kesmeyi planladığı proje de gelen tepkilerin ardından iptal edilmişti.

Kentten uzakta ve bihaber alınan kararların birçoğu için rant iddiaları ve kent dokusuna zarar verdiği eleştirileri hep yapılıyor.

İşin doğrusu kent hakkındaki böylesine önemli kararların kent dinamiklerinin de fikirleri alınarak ve kesinlikle halka da sorularak bu gibi projelerin yürütülmesi.

Bu açıdan hem Devlet Demir Yolları’nın hem de geçtiğimiz ay Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü’nün kararlarından bu hassasiyetle geri adım atmaları olumlu.

Darısı bundan sonraki projelere.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım