Diyarbakır Yenigün

Kent Hafızası (Şubat) VIII

Kent Hafızası (Şubat) VIII
ufuk cimen
ufuk cimen( diyarbakiryenigun@gmail.com )
04 Mart 2020 - 0:05

Diyarbakır Metal Sanayi Sitesi’nde bulunan bir lojistik firmasında talep ettikleri mesai ücretleri verilmeyince işveren hakkında dava açma yoluna giden 10 işçi, tazminatları verilmeden 27 Ocak’ta işten çıkarıldı. İşçiler, 10 Şubat’ta firma önünde 3 gün boyunca eylem yaptı. Eylemlerini sürdürmek isteyen işçilere polislerce valiliğin “yasak” kararı gerekçesiyle eyleme izin verilmedi. Daha sonra işçiler, karakola ifade vermeye çağrıldı. İfadeleri alınan işçiler, Diyarbakır’daki yasak kararından kaynaklı firmanın İstanbul’da bulunan merkezinde haklarını arama kararı aldı.

***

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde husumetli olan iki aile düğün salonunda karşılaşınca ortalık savaş alanına döndü. Aileler arasında sözlü başlayan tartışma daha sonra taşlı, bıçaklı sopalı kavgaya dönüştü ve 9 kişi yaralandı.

***

Melik Ahmet Caddesi önceki kayyum Cumali Atilla döneminde sözde yapılmış ve yapıldığından beri sürekli cadde esnafınca eleştirilmişti.

Diyarbakır’ın kalbi konumundaki cadde esnafı daha önceki halinin son halinden çok daha iyi olduğunu belirterek, Diyarbakır Karacadağ bölgesinden getirilen bazalt taşları ile yapılan yolların, son yapımında kalitesiz ve dayanıksız taşlar kullanılarak yapıldığını belirtiyorlar. Yık-yap deneme tahtasına dönen caddenin kalıcı şekilde düzeltilmesi lazım.

***

Diyarbakırlı 20 yaşındaki Mehmet Esenkuş, 6 Şubat’ta ailesine hastaneye gideceğini söyleyerek evden çıktı. O günden beri çocuklarından haber alamayan Esenkuş ailesi, oğullarının örgütler tarafından kandırılıp kaçırıldığından şüphelendiklerini belirterek bir an önce bulunmasını istedi.

***

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, çeşitli temaslarda bulunmak üzere 25 Şubat’ta Diyarbakır’a geldi. Selçuk, rutin ziyaretlerinin ardından imam hatip okulları vizyon seminerlerine katıldı.

***

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Valilik ay sonunda iki güzel etkinliğe imza attı.

İlkinde 7-13 yaş arası ‘21 Bin Öğrenci Judo ile buluşuyor’ projesi için Türkiye Judo Federasyonu ve Dicle Üniversitesi ile protokol imza töreni düzenlendi. Burada konuşan Vali Güzeloğlu, Diyarbakır’da her öğrencinin sporla buluşacağı bir altyapı hazırladıklarını belirterek,  “Diyarbakır’da bir rekor kırarak 21 bin çocuğumuzu judoyla buluşturacağız.” dedi.

İkinci etkinlik ise Diyarbakır’da 19 Nisan’da gerçekleşecek olan Uluslararası Sur Yarı Maratonu duyuru ve tanıtım toplantısıydı. Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hasan Basri Güzeloğlu ile Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar’ın katılımıyla gerçekleşen toplantıda konuşan Güzeloğlu, hedeflerinin 100 bin katılım olduğunu belirterek, “Son 3 yılda yaklaşık yüzde 300 artan oranda yükselen bir ivme ile Diyarbakır sporla buluşuyor. 19 Nisan 2020’de ‘Sur’da koş tarihe koş’ sloganı ve mottosuyla tüm sporseverleri, spora gönül verenleri ve Diyarbakır’ı sevenleri bekliyorum” dedi.

Törende konuşan Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Çintimar ise maraton koşusunda tam kadro Diyarbakır’da olacaklarını ifade ederek, “İki yıldır aralıksız Diyarbakır’da atletizm milli takım kampı devam ediyor. Ve bu kamplarımızın sayısı da, branşı da devam edecektir” şeklinde konuştu. Devam Edecek

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım