Diyarbakır Yenigün

Kent Hafızası: 2019’da Diyarbakır I

Kent Hafızası: 2019’da Diyarbakır I
ufuk cimen
ufuk cimen( diyarbakiryenigun@gmail.com )
31 Aralık 2019 - 0:05

Adettendir geçen bir yılın öne çıkanlarını derlemek.

Diyarbakır’da 2019 yılında öne çıkanlar nelerdi diye ben de hafızamı tazelemeye çalışacağım.

Herhalde öne çıkan ilk madde yerel seçimler ve kayyımlar olsa gerek. 31 Mart’ta yapılacak seçimlerde kayyımla idare edilen belediyeleri HDP tekrar kazanabilecek miydi?

HDP Büyükşehir’de Diyarbakır milletvekili olan Doktor Selçuk Mızraklı’yı, Ak Parti ise sürpriz yaparak mevcut kayyım Cumali Atilla’yı aday gösterdi.

İlk defa yerel seçimlere katılan HDP Sur’da Filiz Buluttekin ve Cemal Özdemir, Bağlar’da Zübeyde Zümrüt ve Zeyat Ceylan, Yenişehir’de Belgin Diken ve İbrahim Çiçek, Lice’de Salime Zingil ve Tarık Mercan, Silvan’da Naşide Toprak ve Abbas Hilmi Azizoğlu, Bismil’de Gülşen Özer ve Orhan Ayaz, Eğil’de Gülistan Ensarioğlu ve Mustafa Akkul’un belediye başkan adayı olduğunu deklare etti.

Ak Parti’de ise Sur’da Şafak Yontürk, Yenişehir’de Hüseyin Cengiz, Bağlar’da Hüseyin Beyoğlu, Kayapınar’da Cevdet Nasıranlı, Bismil’de Mustafa Kemal Aslan, Kocaköy’de Eşref Türe, Hazro’da Kemal Mehmetoğlu, Ergani’de Abdulvahit Güvensen, Çermik’deŞehmus Karamehmetoğlu, Hani’de İbrahim Lale, Çınar’da Yusuf Durmaz, Lice’de Ethem Bahri Anlı, Dicle’de Halit Aydın, Kulp’ta Feyzullah Şimşek, Silvan’da İskan Cihangir, Çüngüş’te Zübeyir Arslanca, Eğil’de Mehmet Karakaş’ı aday gösterdi.

31 Mart’ta yapılan seçim sonuçları pek de şaşırtmadı. HDP Çermik, Çüngüş ve Hani dışında tüm belediye başkanlıklarını açık ara farkla kazandı.

Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın seçim söylemlerinde öne çıkan “31 Mart’tan sonra benzer şeyler yaşanırsa işi yargıya götürür, kayyumlar için yolu açarız” ifadeleri ilk Bağlar’da karşılık buldu ve HDP’liZeyyat Ceylan KHK’lı olduğu gerekçesiyle mazbatasını alamadı. Yerine AK Partili Hüseyin Beyoğlu başkanlığa getirildi.

Seçimden yaklaşık 4,5 ay sonra (19 Ağustos’ta) Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyesi başkanları görevlerinden alındı.

Bu ilk adımdı. Daha sonra Diyarbakır merkez ve uzak ilçelerinde gözaltı, soruşturma ve tutuklamalarla işleyen bir süreçte birçok belediye başkanı görevden alınarak yerlerine kayyım atandı.

Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, Kayapınar Belediye EşbaşkanıKeziban Yılmaz, Kocaköy Belediye EşbaşkanıRojdaNazlıer Kulp Mehmet Fatih Taş ve Fatma Ay,

Sur Belediyesi Eşbaşkanları Filiz Buluttekin ve Cemal Özdemir tutuklandı. Ancak Kulp belediye başkanlar Taş ve Ay 10 Aralık’ta serbest bırakıldı.

Bu arada tutuklu olan belediye başkanları tutuklu bulundukları Diyarbakır’dan Kayseri’ye ve Erzurum’a sevk edildi.

19 Ağustos’ta görevden alınıp yerine kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, itirafçı Hicran Berna Ayverdi’nin ifadeleri doğrultusunda 22 Ekim’de tutuklandı. Mızraklı’nın doktorluk yaptığı dönemde örgüt üyelerini tedavi ettiği ve “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla7 yıl 6 ay ile 15 yıl arasında değişen hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması 25 Aralık’ta Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesinde yapıldı. Tanık olarak dinlenen hastane çalışanları da o dönemde Selçuk Mızraklı’nın kayıt dışı hasta ameliyat ettiğine tanık olmadıklarını anlattılar. Ancak Mızraklı’nın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, duruşmayı 10 Şubat’a erteledi.

Kayyım süreci bu şekilde işlerken,  Diyarbakır’da farklı bir eylem hayata geçti.Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyım atamalarından 11 gün sonra (22 Ağustos’ta), oğlunun PKK tarafından kaçırıldığını iddia eden Hacire Akar, HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi başlattı. Akar’ın oğlu 24 Ağustos’ta geri döndü ve Anne Akar, oğluna ulaşınca eylemine son verdi ancak çağrısına yanıt veren diğer anneler 3 Eylül’de Diyarbakır’daki HDP İl Binası önünde toplu eyleme başladılar.

Zaman zaman gerilimlerin yaşandığı eylemlerde bir ailenin çocuğunun ölüm haberi gelirken, iki aile çocuklarına kavuşmanın sevincini yaşadı.Devam Edecek

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım