Diyarbakır Yenigün

Kadın cinayetlerine dikkat çekmek için pedal çevirdiler

Kadın cinayetlerine dikkat çekmek için pedal çevirdiler
11 Eylül 2019 - 12:19

Amed Kadın Bisiklet Grubu, artan kadın cinayetlerine dikkat çekmek için pedal çevirdi

DİYARBAKIR YENİGÜN – Amed Kadın Bisiklet Grubu, son zamanlarda artan kadın cinayetlerine dikkat çekmek için pedal çevirdi. Huzurevleri Mahallesi’nde bir Alışveriş Merkezi önünde toplanan kadınlar, bisikletlerinin ön kısmına “Jin Jiyane, Jiyan Nekuje” (Kadın yaşamdır yaşamı öldürme) dövizi asarak Diyarbakır sokaklarını pedalladı.

Yaşamını yitiren kadınlar için pedal çevirdiler

Ağustos ayında 49 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü ve adil yargılama yapılmadıkça kadına yönelik şiddetin ve cinayetlerin devam edeceğini belirten Kadın Bisiklet Grubu Sözcüsü Leyla Çite, “Biz kadınlar olarak bu vahşiliğe, bu eşitsiz düzene ve bu adaletsizliğe karşı direnmeye devam edeceğiz. Amed Kadın Bisiklet Grubu olarak bu dönemin ilk Salı Turu’nu kadın cinayetleri sonucunda hayatını kaybeden tüm kadınlara ithaf ediyoruz” dedi. Çite, aynı zamanda trafikte bisiklet kullanan kadınlara dikkat çekmek ve sayılarını arttırmak adına her Salı günü saat 19.30’da şehrin çeşitli noktalarında bir araya gelip pedal çevirecekleri bilgisini verdi. Çite, amaçlarının kadınların sadece ev sınırları içinde değil toplumun her alanında olduklarını göstermek ve kadınları sosyal etkinliklere katmak olduğunu vurguladı. (Haber Merkezi)

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. - - Diyarbakır Web Tasarım