Video Haber: “Protesto değil, organize bir eylem”

Video Haber: “Protesto değil, organize bir eylem”
CHP Diyarbakır İl Başkanlığı, Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı kınamak üzere Diyarbakır Ofis Sanat Sokağı’nda basın açıklaması...

CHP Diyarbakır İl Başkanlığı, Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı kınamak üzere Diyarbakır Ofis Sanat Sokağı’nda basın açıklaması düzenledi. Açıklamada konuşan CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın; “Yapılan sıradan bir provokasyon da değildir. Bu, son derece organize bir eylemdir” dedi

Remziye ÇELİK

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

DİYARBAKIR YENİGÜN -Ankara’nın Çubuk ilçesinde, şehit Piyade Sözleşmeli Er Yener Kırıkcı’nın cenaze töreninde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na düzenlenen saldırı ile ilgili 81 ilde ortak basın açıklaması düzenlendi. Diyarbakır Ofis Sanat Sokağı’nda CHP Diyarbakır’da da CHP İl Başkanlığı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyı yaptığı açıklamayla kınadı. Basın metnini okuyan CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın, yapılan saldırının protesto olmadığını, organize bir eylem olduğunu savundu.  Sayın; “Bugün ülkemizin başkentinde, hepimizin şehidi Mehmetçiğimizin cenaze töreninde, şehidimizin cenazesine katılan tek siyasi parti lideri olan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanına hain bir saldırıda bulunulmuştur. Bu hain saldırı aynı zamanda şehidimiz Yener Kırıkçı’ya ve onun ailesine karşı da yapılmış büyük bir saygısızlıktır. Yapılan sıradan bir protesto değildir. Yapılan sıradan bir provokasyon da değildir. Bu, son derece organize bir eylemdir. Bu hain saldırı, ülkemizin demokrasisine, birlik ve beraberliğine ve iç huzuruna karşı yapılmıştır” diye konuştu.

“Saldırının azmettiricileri bellidir”

Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırının faillerinin belli olduğunu belirten Sayın;  “Bu saldırının azmettiricileri bellidir: Adına gazete denen bir takım paçavralarda kimler Cumhuriyet Halk Partisi'ni ve Cumhuriyet Halk Partilileri hedef gösterdiyse, bir takım operasyon kanallarında kimler Sayın Genel Başkanımıza idam tehditlerinde bulunduysa; Cumhuriyet Halk Partililerin şehit cenazelerine alınmaması için kim talimat verdiyse; meydanlarda bu ülkenin kurucu partisine, Gazi Mustafa Kemal'in "İki büyük eserimden biri” dediği, Cumhuriyet Halk Partisi'ne kimler ağza alınmayacak hakaret ve tehditlerde bulunduysa, bu saldırının alt yapısını hazırlayanlar onlardır” ifadelerini kullandı.

“Siyasi rant sahipleri saldırının pay sahipleridir”

Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırının pay sahiplerinin de bulunduğunu ifade eden Sayın, sözlerine şunları ekledi; “Toplumumuza kin ve nefret tohumu eken, bundan da siyasi rant bekleyen zehirli dil ve bu dilin sahipleri bugün yapılan bu hain saldırıda pay sahibidirler. Askerimize kurşun sıkarak bu ülkeyi bölüp parçalamaya çalışan hainlerle, attığı manşetlerle milleti şehit cenazeleri üzerinden bölüp parçalamaya çalışan edepsizler aynı emperyalist güçlerin hizmetkârıdır. Aralarında açıkça bir amaç birliği vardır. Bunların ipini tutan odaklarda aynıdır. Biz, Cumhuriyet Halk Partisi'nin her bir üyesi olarak, bu hain saldırıyı gerçekleştiren zavallıların arkasındaki güçlere karşı dimdik ayaktaydık, ayakta durmaya da devam edeceğiz.” Ülkenin birlik ve beraberliği için uyanık olduklarını söyleyen Sayın; “Türkiye'yi korku ve terör ortamına sürükleyerek, bulanık suda balık avlamaya çalışanlara derece uyanığız, Buna fırsat vermeyeceğiz. "Gün kızgın demiri soğutma günüyse" herkes de buna göre davranmalıdır. Ancak demiri, bugün bile, kızdırmak için çaba gösteren olduğunu üzülerek görüyoruz. Bunları sağduyuya davet ediyoruz. Basit siyasi menfaatler için ülkemizin tüm demokratik birikimi, birlik ve bütünlüğü feda edilemez” dedi.

“Saldırının failleri derhal yargı önüne çıkarılmalıdır”

Saldırının faillerinin yargı önüne çıkarılmasının altını çizen Sayın; “Bu saldırının ardındaki güç ve azmettiriciler derhal yargı önüne çıkarılmalıdırlar. Cevaplandırılması gereken çok sayıda soru ardır. Bu sorular mutlaka cevaplandırılmalıdır, kamuoyu rahatlatılmalıdır. Bu girişimin failleri bellidir. Bu güvenlik zafiyetine sebebiyet verenler, saldırının büyümesine seyirci kalanlar hakkında derhal gereken işlemler yapılmalıdır, Ankara Valisi ve İçişleri Bakanı, daha önce sarf etmiş olduğu sözler de dikkate derhal istifa etmelidir” diye ifade etti.

Milli Savunma Bakanı'nın bahsettiği "mesaj" nedir?

Kılıçdaroğlu’na düzenlenen saldırıda Milli Savunma Bakanlığı’nın vermek istediği mesajı soran Sayın sözlerini şöyle sürdürdü;  “Bu arada Milli Savunma Bakanı'na da bir sorumuz vardır. Genel Başkanımızı linç etmek isteyen, “O evi yakın' diye bağıran hainlere dönüp de "Mesajlarınızı verdiniz" demek ne anlama gelmektedir? 80 organize güruh ne mesajım vermiştir, bu nasıl bir cümledir? Bu kendini bilmezlerin vermek istediği mesaj bellidir, Kimlerin değirmenine su taşıdıkları da bellidir, Bugün ve bu saatten sonra artık sorumluluk makamındakiler özen göstermelidirler. Herkes müsterih olsun. Bizler ve aziz milletimiz soğukkanlılıkla, oynanmak istenen bu oyunu bozacak güçteyiz. Bizler Kuvayi Milliye’nin devamı olan Cumhuriyet Halk Partisi'yiz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.