Kılıçdaroğlu: YSK kanunlara uymak zorundadır

Kılıçdaroğlu: YSK kanunlara uymak zorundadır
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i İYİ Parti Genel Merkezi'nde ziyaret etti. Sandıkların yüzde 92'sinin...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i İYİ Parti Genel Merkezi'nde ziyaret etti. Sandıkların yüzde 92'sinin açıldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "YSK sandık güvenirliğini bozar bir sürecin içine girmiştir. Hukuk devleti ise kanunda bir gerekçesi vardır" dedi.

Foto: Arşiv

DİYARBAKIR YENİGÜN - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’nda birlikte hareket ettikleri İYİ Parti Başkanı Meral Akşeneri ziyaret etti. Ziyaretin ardından iki lider kameralar karşısına geçti. İstanbul’da oyların yeniden sayılma sürecini eleştiren Kılıçdaroğlu, “Sandıkların yüzde 92.30 u açıldı. saat 8.54 itibariyle. 15 bin 720 oy farkıyla yine Ekrem İmamoğlu önde.” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

YSK KANUNLARA UYMAK ZORUNDA

Türkiye tarihinin en ciddi sorunlarıyla karşı karşıya. Türkiye’nin bir an önce seçim atmosferinden çıkıp kendi temel sorunlarına odaklanması lazım. Çok ciddi sorunlarımız var Türkiye’nin seçim sürecinden süratle çıkması lazım. 31 Mart’ta yerel seçim yaptık belediye başkanı seçtik muhtarları seçtik. Bugün 8. gündeyiz ama hala yerel seçimlerle tartışmalar devam ediyor. YSK kararlarını hukuk güvenliği içinde almak zorundadır. YSK kanunlara uymak zorundadır. İtirazlar oldu.

YSK SANDIK GÜVENLİĞİNİ BOZAR BİR SÜRECİN İÇİNE GİRMİŞTİR

Oyların yeniden sayılmasına yönelik bizim hiçbir itirazımız olmadı. Delil göstermesi lazım gerekçe göstermesi lazım. Kişi itiraz ettim diyor neye itiraz ediyorsun? YSK sandık güvenliğini seçim güvenliğini bozar bir sürecin içine girmiştir. Hakimin tarafsızlığı önemlidir. İBB adayı, AK Parti Genel Başkanı, İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı gizli toplantı yapıyorlar. Niçin? YSK’nın yargıçlarından isteğim ıslak imzalı tutanakların tamamını önünüze koyacaksınız. Seçim yapıldı. Yukarıdan aşağıya seçiyorlar Ekrem İmamoğlu aşağıdan yukarıya Ekrem İmamoğlu. 38 ilçede niçin yeniden sayım? Bu olay bir CHP İYİ Parti Saadet olayı değil bir demokrasi olayıdır.

‘BU MİLLET SANDIKTA CEZASINI VEREREK AFFETMEZ’

Meral Akşener ise ”Milli iradeye saygısızlığı bu gazi ve aziz millet affetmez, sandıkta cezasını vererek affetmez” uyarısında bulunarak, şunları söyledi: “Bugün çok vahim bir iş olmaktadır. O da şudur ‘Biz kazanamıyorsak sandığın bir manası yoktur.’ Sayın Erdoğan bugün itibariyle İstanbul’dan çıkan sandık sonuçlarını kabul etmemekle milli iradeye ihanet etmektedir. Bu millet kendi iradesiyle alay edeni, kendisinin iradesini sorgulayanı gördüğü zaman sandıkta sağlam bir tokat atar. Bu millet Kenan Evren’i dinledi gitti sandıkları patlattı sayın Özal’ı seçti. Daha sonra Evren ne yapacak endişesi yaşanan Türkiye ve darbenin başını ziyaret ettiği zaman Özal’a başarılar dilemiş bir Evren’den bahsediyorum. 80 ihtilalini yaşamış bir nesiliz. Kenan Evren’i bir seviye daha ileri taşımış bir Erdoğan ile karşı karşıyayız.  Bizim itirazlarımız reddedildi, AKP’den hangi itiraz varsa kabul edildi. Bu heyecanlı arkadaşlarınıza lütfen gem vurun. Türkiye tersi bir durumla karşılaştığında demokrasi perdesini kapatır. ‘AK Parti kazanana kadar seçim yenilenmesi’ ancak Afrika ve Güney Amerika diktatörlüklerinde olur. YSK hakimlerine sesleniyorum, çocuklarınızın yüzüne bakabilir halde olun. CHP, İYİ Parti ya da AK Parti’nin SKM ofisi değilsiniz. Seçim güvenliğini takip eden bir yüksek hukuk kurumusunuz. Anlaşılıyor ki İstanbul’u kazanıncaya kadar seçimler tekrar tekrar olabilecek gibi bir talep aldık. Adalet Bakanı hislerine göre problem var diyor. Türkiye’nin bir an evvel normalleşmesi lazım. Ekonomiye odaklanılması lazım.” (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.