Diyarbakır’da 1 Mayıs hazırlıkları tamamlandı

Diyarbakır’da 1 Mayıs hazırlıkları tamamlandı
Diyarbakır’da yarın yapılacak 1 Mayıs kutlamasının hazırlıkları tamamlanırken, Miting Tertip Komitesi, herkesi açlık grevleri, barış, özgürlük...

Diyarbakır’da yarın yapılacak 1 Mayıs kutlamasının hazırlıkları tamamlanırken, Miting Tertip Komitesi, herkesi açlık grevleri, barış, özgürlük ve kazanılmış hakların korunması için İstasyon Meydanı’na davet etti

DİYARBAKIR YENİGÜN - Diyarbakır’da yarın İstasyon Meydanı’nda yapılacak 1 Mayıs kutlamasının hazırlıkları tamamlandı.  Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Diyarbakır Tabip Odası ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu üyelerinden oluşan Tertip Komitesi tarafından düzenlenecek kutlama, yarın saat 13.00’te başlayacak. Miting Tertip Komitesi Başkanı Hasan Hayri Eroğlu, 1 Mayıs’a eşitlik, adalet, demokrasi ve barış filizlerini büyüterek gittiklerini belirterek, en önemli gündemlerinden birinin de Türkiye cezaevlerinde devam açlık grevleri olduğunu söyledi. Eroğlu, açlık grevlerine ilişkin çağrılarının olacağını kaydetti.

“Kıdem tazminatından kaynak yaratılıyor”

İşsizlik fonunun, işverenleri ve bankaları kurtarmak için kullanıldığına dikkat çeken Eroğlu, kıdem tazminat fonu kurularak da kazanılmış haklarının gasp edilmek istendiğini ve bununla hükümetin kendisine kaynak yaratmak amacı içinde olduğunu belirtti. İşçi ölümlerinin artarak devam ettiğine işaret eden Eroğlu, Türkiye’de 2019 yılının ilk 3 ayında en az 392 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini kaydetti. Eroğlu, “Bir yandan yüksek enflasyon, diğer yandan yüksek işsizlik ve bununla birlikte görülen ekonomideki küçülme, işçi sınıfının geçim derdini büyütüyor. İşsizlik sürekli artıyor. İşsiz sayısında son bir yılda bir milyon kişi arttı, istihdam 633 bin kişi azaldı” dedi. Vergi adaletsizliğine değinen Eroğlu, “Türkiye’de yıllardır bütün vergi yükü ücret geliriyle yaşam mücadelesi veren işçilerin omuzundadır. Geçen yıl ücretlilerden 83.3 milyar TL gelir vergisi alınırken, şirketlerin ödediği vergi ise 78.6 milyar TL’de kaldı. Bu rakam, krizin işçi sınıfına yansıtılmasının bir başka göstergesidir” diye konuştu.  Eroğlu, İstasyon Meydanı’nda yapılacak mitingde, haksız-hukuksuz işten çıkarılan işçilerin işlerine geri dönmesi, iş güvencesi, hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı, doğa talanı ve sömürüsüne son verilmesi, eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış taleplerine ilişkin mesajlar vereceklerini söyledi.

“Şiarımız barış olacak”

Tertip Komitesi’nde yer alan Eğitim Sen 1 Nolu Şube Eşbaşkanı Abbas Şahin de, 1 Mayıs’taki öncelikli mesajlarının barış olacağını dile getirdi. Şahin, son 4 yıllık süreçte yaşananların ülke barışında ciddi tahribatlar yarattığını belirterek, ciddi baskılar altında olan halkın yerel seçimlerden sonra bir bahar havasına girdiğini ifade etti. Demokratik hakların kullanımı için miting alanında olacaklarını söyleyen Şahin, bu baskı karşısında halkın ciddi bir kazanım elde ettiğini belirtti. Şahin, “1 Mayıs’ta barışı ön plana çıkarmamızın nedeni barış olmadan bir ülkenin ekonomik ve sosyal yönden gelişebileceğini düşünmememizdir. Özellikle Türkiye’de Kürt sorununun sürekli sumen altı edilmeye çalışılmasının bilinçli bir politika olduğunu biliyoruz. Her şeye rağmen barış diyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Barış tohumlarının atıldığı Mayıs”

Hukukun, en çok onu ortadan kaldıranlara lazım olacağını söyleyen Şahin, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu 1 Mayıs, bizim için barışın tohumlarının atıldığı bir mayıs olacaktır. Ülkemize barış geldiği zaman, bu baskıcı sistemin de aslında insanları nasıl etkilediği, nasıl kısıtladığını, var olan zenginlikleri nasıl ortadan kaldırdığını göreceğiz” dedi.  Şahin, yarın İstasyon Meydanı’nda yapılacak 1 Mayıs kutlamasına tüm işçi, emekçi ve ailelerini davet etti. (MA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.