Diyarbakır Barosu’nun başvurusu üzerine Avrupa Konseyi tüzüğü değişti

Diyarbakır Barosu’nun başvurusu üzerine Avrupa Konseyi tüzüğü değişti
Diyarbakır Barosu’nun Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne yaptığı başvuru üzerine baroların ve hukuk örgütlerinin, AİHM kararlarının infazının...
Diyarbakır Barosu’nun Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne yaptığı başvuru üzerine baroların ve hukuk örgütlerinin, AİHM kararlarının infazının denetimine ilişkin bildirimde bulunabileceklerine karar verdi.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi (AK/BK), Diyarbakır Barosu’nun başvurusu üzerine, daha önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının uygulanıp uygulanmadığı konusunda bildirim hakkı bulunmayan barolara da bu hakkı tanıdı. Üye ülke baroları, artık AİHM kararlarının akıbetini Avrupa Konseyi’ne bildirebilecek.

Diyarbakır Barosu, 10 Aralık 2021’de düşünce ve ifade hürriyetinin ihlali, faili meçhul ve zorla kaybedilmelere dair hak ihlali, OHAL-KHK ihraç işlemi hak ihlali, barış içinde gösteri hakkı ve örgütlenme özgürlüğü ihlali ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasında işkence, insanlık dışı kötü muamele yasağının ihlaline ilişkin AİHM kararlarının iç hukukta uygulanmasına yönelik, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne düşünce, gözlem ve tavsiyeleri de içeren bir başvuruda bulundu. Ancak Bakanlar Komitesi, baroların kamu kurumu vasfına sahip oldukları ve sivil toplum örgütü olmadığını belirterek, bu başvurularla ilgili işlem yapmadı.

BAROLAR BİLDİRİMDE BULUNABİLECEK

MA’nın haberine göre, başvuruları bekleten komite, Temmuz ayında yaptığı toplantıda, tüzük değişikliği kararı aldı. Diyarbakır Barosu tarafından yapılan başvuruları değerlendiren Komite, baroların ve hukuk örgütlerinin, kararların infazının ve dostane çözüm koşullarının denetimine ilişkin bildirimde bulunabileceklerine karar verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.