Bağlar'da meclis üyeleri de mazbata alamadı

Bağlar'da meclis üyeleri de mazbata alamadı
Yerel seçimlerin üzerinden 19 gün geçmesine rağmen HDP’den Bağlar Belediyesi Meclis Üyesi seçilenlere mazbatalarının verilmediği öğrenildi. Konuyla...

Yerel seçimlerin üzerinden 19 gün geçmesine rağmen HDP’den Bağlar Belediyesi Meclis Üyesi seçilenlere mazbatalarının verilmediği öğrenildi. Konuyla ilgili olarak Bağlar Belediyesi önünde basın açıklaması yapan Zübeyde Zümrüt, YSK’nın AK Parti’den yeni talimat beklediğini ileri sürerek, YSK’nin verdiği kararı meşru görmediklerini ve kararı tanımayacaklarını söyledi.

Sertaç KAYAR

DİYARBAKIR YENİGÜN - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) mazbatayı yüzde 70 oy alan HDP’li Belediye Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan yerine yüzde 25 oy alan AKP'li Hüseyin Beyoğlu'na vermesine ilişkin basın açıklaması yaptı. Bağlar Belediyesi önünde yapılan açıklamaya, mazbataları verilmeyen Bağlar Belediyesi eşbaşkanları Zübeyde Zümrüt ve Zeyat Ceylan ile belediye meclis üyelerinin yanı sıra çok sayıda partili katıldı.

‘Tarafsız olmadığını gösterdi’

Polis ablukası altında partililer adına açıklama yapan seçilmiş Bağlar Belediyesi Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, Türkiye'de 1 Nisan'dan beri yaşanan hukuksuzluğa dikkat çekti. YSK'nin adaylık sürecinde başvurularını kabul ettiğini, ancak belediyeyi kazanmalarının ardından aynı YSK'nin aldığı kararla mazbatalarını vermediğini hatırlatan Zümrüt, YSK'nin aldığı kararla tarafsız olmadığını gösterdiğini söyledi.

'Tanımıyoruz'

Türkiye'de hukukun ayaklar altına alındığını ifade eden Zümrüt, "AKP kendi meşruiyetini, sadece Türkiye'deki hukuk ilkelerini çiğneyerek sürdürüyor. Eğer devletin hukuk ilkesinden bahsediyorsak YSK kendi kanunlarına uymak zorundadır. Bu böyle gitmez, kabul edilir bir durum değil. Sen seçme ve seçilme hakkını tanıyacaksın, ancak Türkiye'deki yenilgiyi hazmedemeyeceksin, yenilgiyi getirip Amed gibi bir yerde eşbaşkanın ve meclis üyelerinin seçme seçilme hakkını tanımayacaksın. Verilen bu kararı meşru olarak görmüyoruz. Bu kararı da tanımıyoruz" dedi.

'AKP'den talimat bekliyor'

Demokrasi ilkelerini kendine ilke edinen her kesime çağrıda bulunan Zümrüt, "Bu hukuksuzluğa herkes karşı çıkmalıdır" dedi. Belediye meclis üyelerine de mazbataların verilmediğinin altını çizen Zümrüt, "Buna ne kılıf uyduracaklar. YSK, yeni bir usulsüzlük yapıyor. AKP iktidarından yeni bir talimat bekliyor. Biz bu talimatı ve usulsüzlüğü kabul etmiyoruz" şeklinde konuştu.

Yüzde 25 oy almasına rağmen belediye başkanlığı mazbatası verilen Hüseyin Beyoğlu'na da tepki gösteren Zümrüt, "Bu meşru değildir. Yüzde 25 oy olan biri, bu halka belediye başkanlığı yapamaz. Bu belediyede oturamaz. Meşru değildir. Bu halk da bunu çalıştıramaz. Bu bir gasptır, kurumu taciz etmektir. Bu tacizi asla kabul etmiyoruz. Bu talan mantığıdır. Bu yeniden kayyumun alt yapısını hazırlama mantığıdır" ifadelerini kullandı.

 'İstifa etmelidir'

YSK'nin verdiği mazbatanın bir kağıt parçası olmadığını dile getiren Zümrüt, "Halkın iradesine siz bu şekilde yaklaşamazsınız. Halkın iradesini gasp ederek, bu halkı yönetemezsiniz. Eğer, AKP'li belediye başkanında adalet, hukuk ve vicdan varsa istifa edip, kendi evine gidip oturacaktır. Tarihe bir kara leke olarak yazılmamasını istiyorsa, istifa etmelidir. Mazbatayı alsak da almasak da halk birlikte belediyeyi bu kişiye bırakmayacağız" dedi. Zümrüt, mücadelelerinden asla vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

Açıklama,  "Bağlar ya me ye " sloganları eşliğinde sona erdi.

Fesih Bozan: seçimler yenilenmeli

Öte yandan Saadet Partisi (SP) Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan da, Bağlar İlçe Belediyesinin HDP’den alınıp AK Parti’ye verilmesine tepki gösterdi. Bozan, Bağlar’da seçimin yenilenmesi gerektiğini vurguladı.

Parti binasında konuya ilişkin konuşan Bozan, “Yerel seçimlere gidilirken, adaylardan sabıka kaydı alındıktan ve Yüksek Seçim Kurulu onayladıktan sonra, adaylıklar kesinleşir. Kesinleşmiş adaylar için de vatandaşlar sandığa gidip oylarını kullanırlar. Ama maalesef bu seçimlerde, belediyelerin AKP’li adaylarda kalması veya AKP’li adaylara geçmesi için, kanunlar, içtihatlar, daha önceki uygulamalar hepsi alt üst edildi. Seçim sonrası süreç, ülkemizin itibarına hem içerde hem dışarıda ciddi bir şekilde, maalesef zarar vermektedir. Vatandaşların da artık seçime olan güvenleri sarsılmıştır. Vatandaş haklı olarak ‘Eğer sandıktan çıkan sonuç kabul edilmeyecekse seçimler neden yapılıyor’ diye sormaktadır” dedi.

Bağlar’da millet iradesinin hiçe sayıldığını söyleyen SP’li Bozan, “31 Mart’ta, milletin yüzde 70 oy verdiği bir kişiye, ‘idari suçlamaya’ dayanarak mazbatanın verilmeyip, yüzde 25 alan ikinci partiye verilmesini, yanlış ve siyasi bir karar olarak görüyoruz. Mazbata birinci olan partiye verilmediğine göre, Bağlar’da seçimin yenilenmesinin daha adil ve milletin iradesine uygun olacağını düşünüyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.