Dışişleri Bakanlığı'ndan Erbet Havalimanı saldırısıyla ilgili açıklama

Dışişleri Bakanlığı'ndan Erbet Havalimanı saldırısıyla ilgili açıklama
Dışişleri Bakanlığı, Süleymaniye'de bulunan Erbet Havalimanı'na yapılan SİHA saldırısıyla ilgili açıklama yaptı

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Irak’ta, PKK terör örgütü ve uzantılarının özellikle ülkenin kuzeyinde yoğunlaşan terör faaliyetleri ve bilhassa Suriye ile Irak arasında oluşturulan terör koridorundaki hareketliliği yakından izlenmektedir” denildi.

Bu minvalde, Süleymaniye’de bulunan Erbet Havalimanı’nda 18 Eylül 2023 tarihinde meydana gelen patlamayla ilgili gelişmelerin dikkat çekici olduğuna vurgu yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Patlama esnasında, KYB’ye bağlı ‘Terörle Mücadele Grubu’ mensuplarının PKK/YPG’li teröristlerle birlikte talim yapmakta oldukları anlaşılmaktadır.

TERÖR ÖRGÜTÜ İLE İŞBİRLİĞİ VURGUSU

Bu gelişme, KYB’ye bağlı bazı güvenlik unsurlarının terör örgütü üyeleriyle işbirliğini açıkça ortaya koymuş olması bakımından vahimdir.

Yaşanan bu son olayla, terör örgütünün halkını adeta rehin aldığı Süleymaniye’ye yönelik tedbirlerimizin ne denli isabetli olduğu da bir kez daha teyit edilmiştir.

Türkiye, hem Irak Merkezi Hükümetinden hem IKBY makamlarından PKK ve uzantılarını terör örgütü olarak tanımasını ve terörizmle samimi ve somut şekilde mücadele etmesini beklemektedir.”

NE OLMUŞTU?

Süleymaniye’nin Erbet ilçesindeki havalimanına insansız hava araçları ile bir saldırı düzenlendi. Saldırıda Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne bağlı Anti-Terör Birimi üyesi 3 Peşmerge hayatını kaybederken 3'ü de yaralandı.

Saldırıyı sert bir dille kınayan KYB Genel Başkanı Bafıl Talabani, bunun Kürdistan Bölgesi'ni “istikrarsızlaştırmayı amaçladığını” söyledi. Talabani Irak hükümetini “Kürdistan topraklarını korumaya yönelik anayasal ve ulusal görevini" yerine getirmeye çağırdı.

Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani de, "Görevi Kürdistan'ın güvenlik ve istikrarını korumak olan ve bölgede terörle mücadelede temel rol oynayan kahraman bir Kürt gücüne bu tür saldırılarda bulunmanın hiçbir haklı gerekçesi yok” dedi.

Irak Silahlı Kuvvetler Komutanlığı Sözcüsü Tümgeneral Yahya Resul, saldırının Türkiye’den Irak hava sahasına geçen İHA’lar tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Başbakan Mesrur Barzani de ilgili tarafların bu olayın nedeni ve mahiyeti hakkında kapsamlı bir araştırma yapıp gerçekleri bir an önce ortaya çıkarması gerektiğini vurgulayarak, “Kürdistan ve Irak'ın egemenliğinin her türlü ihlalini, Kürdistan Bölgesi'nin güvenlik ve istikrarını bozan her türlü yasa dışı eylemi kınıyoruz” açıklaması yapmıştı. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.